ساعات کار از ساعت 8:30 صبح تا 18 بعد از ظهر
tel

مواد شیمیایی آبکاری

دسته بندی
تماس / Contact
  • تلفن : 66985887-021
  • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
  • ایمیل : meshkanim1984@gmail.com

مواد شیمیایی آبکاری

مواد شیمیایی آبکاری که این روزه یکی از فعالیت های مهم محسوب می شود دارای انواع مختلفی است. در ابتدا به توضیح فرایند آبکاری می پردازیم. آبکاری فرآیندی الکتریکی است که در آن روی برخی از مواد با روش های خاصی لایه ای ایجاد می شود. آبکاری عموما برای لایه سازی در فلزاتی مانند نیکل، طلا، نقره، استیل و برخی از جواهرات استفاده می شود. از فرآیند آبکاری برای افزایش مقاومت و برخی خواص ماده فلزات استفاده می شود. در این عمل یک فلز با استفاده از عملیات شیمیایی روی فلز دیگری قرار می گیرد.

از مواد شیمیایی مختلفی برای این صنعت استفاده می شود. هر کدام از این مواد برای کاربرد خاصی موثر هستند و در صنعت مخصوصی استفاده می شوند. آبکاری فلزات علاوه بر افزایش مقاومت آنها کاربردهای دیگری هم دارد. مانند:

  • بهبود ظاهر و جلوه مواد
  • محافظت از آنها
  • حفاظت از خواص مکانیکی و مهندسی

مواد مورد نیاز برای مواد شیمیایی آبکاری کدامند؟

اغلب فرآیند آبکاری توسط فلزات با ارزش مانند طلا، نقره، کروم، مس و رادیوم برای افزایش بهای فلزات پایه آهن مانند استفاده می شود. این فرآیند از طریق انجام واکنش های شیمیایی بین فلزها در شرایط محیطی خاص انجام می شود. معمولا فرآیند آبکاری در جهت افزایش مقاومت، تغییر خواص سطحی مواد و زیبایی ظاهری انجام می شود.

مواد آبکاری کدامند؟ مواد شیمیایی آبکاری

از نمک های فلزی، سیانید ها و اسیدهایی مانند هیدروکلریدریک اسید و سولفوریک اسید در آبکاری استفاده می کنند. در آبکاری از عناصری مانند نیکل، کروم، نقره، طلا، پلاتین، مس، قلع، روی، کادمیوم، برنج و سایر مواد بکار می رود که این مواد اولیه از مهم ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت آبکاری به شمار می روند. در انتخاب مواد اولیه آبکاری دقت کنید زیرا هرچه مواد اولیه الکترولیتها دارای خلوص بالاتری باشند، کیفیت آبکاری بیشتر خواهد بود.

این مواد بر روی سطوح شیرآلات، قاب ها، دستگیره‌ها، زیورآلات، مصنوعات تزئینی، ظروف تزئینی، صنایع نفت و گاز، صنایع خودرو سازی و ساخت هواپیما، صنایع مواد غذایی، صنعت مخابرات و الکترونیک، هوافضا، لیزر، پزشکی و هسته ای کاربرد دارد.

علاوه بر جنبه زیبایی و درخشندگی سطوح قطعات، از آبکاری در صنعت برای بالا بردن مقاومت فلزات و دیگر مواد جهت جلوگیری از فرسایش و واکنش دهی در مقابل محیط هم استفاده می شود. در آبکاری دو نوع حمام الکترولیت وجود دارد. یکی مات و دیگری براق است. تفاوت اصلی این دو حمام الکترولیت درجه خلوص بالاتر مواد در حمام براق است.

مواد آبکاری رسوب زدا کدامند؟ مواد شیمیایی آبکاری

سیانید ها، زنکات ها و پیروفسفات ها موادهای شیمیایی هستند که از آنها در فرآیند رسوب زدایی آبکاری استفاده می شود. مواد مورد نیاز برای ساخت االکترولیت ها اسیدها، بازها، نمکهای فلزی و نمک های مذاب هستند که بنا به شرایط خوردگی، مقاومت، براقی، سختی، استحکام مکانیکی، ضربه خواری و مقاومت در برابر فرسایش یکی از آنها را به عنوان ماده الکترولیت استفاده می کنیم.

شرکت شیمی کهن ،نمایندگی فروش مواد شیمیایی مرک  می باشد. این شرکت ارائه دهنده خدمات به مشتریان عزیز می باشد. کلیه محصولات مواد شیمیایی آزمایشگاهی از جمله مواد مرک، سیگماآلدریچ و کلیه محصولات آزمایشگاهی را به مشتریان ایرانی ارائه می دهد.

نمایندگی مرک آلمان تقریبا در تمام عمر خود (غیراز دو دهه اخیر ) شرکت خصوصی بوده است. در سال 1995 تشکیلات قانونی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. البته هنوز هم 70 درصد سهام شرکت متعلق به خانواده مرک است.

چرا از آبکاری در صنعت استفاده می شود؟

تصور کنید کارخانه ای می خواهد مواد غذایی تولید شده خود را در ظرفی بسته بندی کند که دارای مقاومت خوبی باشد و بتواند کیفیت مواد غذایی را حفظ کند. به طور مثال در چنین شرایطی اگر تولیدکننده بخواهد از ظروف تمام مسی استفاده کند باید هزینه بسیار بالایی برای بسته بندی بپردازد. در این شرایط بهترین گزینه ظروفی با آلیاژ ارزان است که با فرآیند آبکاری به شرایط مطلوب رسیده باشند. مزیت آبکاری کنترل کیفیت دلخواه مواد غذایی، کاهش هزینه های تولید، بهبود ظاهر و افزایش مقاومت در برابر خوردگی است.

در آبکاری با هر یک از عناصر محلول مورد نیاز خاصی استفاده می شود که در ادامه برایتان شرح می دهیم.

مواد مورد نیاز برای آبکاری در عناصر مختلف

 برای آبکاری مس محلول هایی با الکترولیتی بر پایه اسید سولفوریک یا اسید فلوریدریک، الکترولیت های سیانیدی، الکترولیت های فسفات دار است لازم به ذکر است از گلیسیرین نیز برای برای آبکاری مس استفاده می شود.

مواد مورد نیاز برای آبکاری عنصر روی اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید فلوبوریک، الکترولیت های سیانیدی، الکترولیت های زنکاتی، الکترولیت های پیروفسفات، اسید سولفوریک است.

از جمله محلول هایی که در آبکاری قلع استفاده می شود مانند الکترولیت اسید فنل سولفونیک، الکترولیت اسید هیدروفلوریک، الکترولیت اسیدفلونوروبونیک، الکترولیت استانات سدیم یا پتاسیم و الکترولیت هیدروکسید های مربوط به قلع می باشند.

چند محلول که در آبکاری کادمیوم مورد استفاده قرار می گیرد، اکسید کادمیوم، سیانید کادمیوم، سیانید سدیم است.

موادی که به صورت عمومی در فن آبکاری استفاده می شوند آب ژاول صنعتی و هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه جهت تصفیه پساب های آبکاری و خنثی کردن سیانیدها استفاده می شود.

این دو ماده دی اتانول آمین و تری اتانول آمین در آبکاری روی و نیکل کاربرد فراوان دارد، یکی از پرکاربرد ترین نقش این دو ماده پخش شدن بهتر مواد آبکاری بر روی قطعه مورد نظر است.

نمایندگی مرک آلمان تقریبا در تمام عمر خود (غیراز دو دهه اخیر ) شرکت خصوصی بوده است. در سال 1995 تشکیلات قانونی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. البته هنوز هم 70 درصد سهام شرکت متعلق به خانواده مرک است. شیمی کهن  آماده ارائه خدمات در حوزه فروش مواد شیمیایی با برند مرک آلمان و با مناسب ترین قیمت به مشتریان می باشد.

شیمی کهن نمایندگی سیگما آلدریچ در تهران را دارد. که  شما می توانید  هر ماده شیمیایی دیگر  را به هر میزان دلخواه و در انواع بسته بندی از این شرکت تهیه کنید. برای خرید  می توانید با کارشناسان فروش ما از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ ارتباط برقرار کنید.

انواع مواد شیمیایی آبکاری

مواد شیمیایی آبکاری باید درصد خلوص بالایی داشته باشند تا کیفیت کار نهایی مطلوب باشد.از موادی مانند سیانید، نمک فلزی، اسید سولفوریک و هیدروکلریک اسید در آبکاری استفاده می شود. جالب است بدانید برای آبکاری از نوعی حمام مات یا براق استفاده می شود.

  • آبکاری با نیکل

این کار برای به وجود آوردن یک لایه براق استفاده می شود.با استفاده از این آبکاری جلای خوبی به محصول داده میشود و مقاومت آن در برابر خوردگی زیاد میشود.

  • آبکاری با نقره

با استفاده از این آبکاری از محصول در برابر خوردگی توسط اکسیژن، محلول نمکی و برخی اسیدها جلوگیری می شود.

  • آبکاری با کروم

کروم کاربرد زیادی در آبکاری دارد.مزیت آن هم سیاه نشدن به مرور زمان به نسبت نقره و نیکل است.البته کروم در مقابل اسیدها ضعیف است.انواع دیگری از آبکاری مانند آبکاری با طلا، مس، پلاتین، قلع، روی، کادمیوم هست که هر کدام کاربرد مختلفی دارد.

بیشتر بخوانید:فروش مواد شیمیایی صنعتی در اصفهان

نتیجه گیری

در این مقاله مواد مورد نیاز برای عناصر مختلف را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که آبکاری در صنایع کاربرد فراوان دارد و از قدیم مورد استفاده همه جوامع بوده است. از نمک های فلزی، سیانیدها و اسیدها برای جلا دادن، افزایش مقاومت، ایجاد لایه ای رسانا بر روی جسم و کاربردهای دیگر استفاده می کنند. صنایعی مانند خودرو سازی، مواد غذایی، کارهای زینتی و صنایع دستی و امثال آنها همه مخاطبان اصلی فرآیند آبکاری هستند.

مواد مورد نیاز برای آبکاری مس، روی، قلع و کادمیوم را به طور کامل در این مقاله شرح دادیم اما مواد عمومی که در اکثر حمام های الکترولیتی کاربرد دارند می توان از موادی مانند سیانید ها، زنکات ها و پیروفسفات ها که به عنوان مواد رسوب زدا در آبکاری نقش دارند نام برد. در انجام آبکاری پیشنهاد می کنیم برای حفظ محیط قلیایی یا بازی از سدیم هیدروکسید یا سود پرک استفاده کنید. در نهایت برای خنثی کردن پساب های سیانیدی می توانید از دو ماده آب ژاول صنعتی و هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه کمک بگیرید.

درصد خلوص مواد، نوع محلول الکترولیت، مقدار زمان آبکاری، نوع فرآیند و شرایط آبکاری برای مصارف گوناگون مختلف است. بنا به شرایط مختلف انتخاب مواد اولیه انجام می شود. برای هر عنصر چند نوع محلول الکترولیت را می توان مورد استفاده قرار داد که با توجه به نیاز آن را انتخاب می کنیم. برای خرید و تهیه مواد آبکاری حتما به فروشگاه معتبر مراجعه کنید تا مواد اولیه با کیفیت را در اختیارتان قرار دهند. دقت کنید کیفیت مواد در آبکاری تعیین کننده کیفیت نهایی کار هستند.

قیمت – فروش مواد شیمیایی آبکاری

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک آلمان)  می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه  محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و باکارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

قیمت – فروش مواد شیمیایی مرک آلمان – شیمی کهن

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان در زمینه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص فروش مواد شیمیایی آبکاری  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود ارسال کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کنیم .

جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید.

 

جهت اطلاعات بیشتر محصولات مرک آلمان کلیک کنید:

راههای ارتباطی :
021-66895887 (ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447  (ساعات تماس 24ساعت)

تماس با ما
موبایل

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت