توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
پتاسیم نیترات

پتاسیم نیترات

 • پتاسیم نیترات یا شوره (با فرمول شیمیایی KNO3) در محل‌هایی مانند دیوارهٔ غارها به صورت طبیعی به شکل گرد سفید رنگی وجود دارد.جرم مولکولی این ماده 101.1032 گرم بر مول ، نقطه ذوب 334 درجه سلسیوس و نقطه جوش 400 درجه سلسیوس می باشد.این ماده آب را جذب می کند و به عنوان یک ماده اکسنده قوی شناخته شده است.و به همین علت محصولاتی مانند باروت که در محیط آزاد قرار می گیرند رطوبت را جذب کرده و خراب می شوند.

  از ریختن نیتریت اسید روی نمک های پتاسیم مثل پتاسیم کربنات به وجود می آید.

  K۲CO۳ + 2 HNO۳ → 2 KNO۳ + CO۲ + H۲O

  این ماده  را نیز می توان از طریق نیترات آمونیوم و هیدروکسید پتاسیم بدست آورد.

  (NH4NO3 (aq) + KOH (aq) → NH3 (g) + KNO3 (aq) + H2O (l)

  پتاسیم نیترات

  از جمله خطرات این ماده : خوردن آن موجب مسمومیت شدید و مرگ می شود.باید بدانید این ماده یک ماده قابل اشتعال بوده و در صورت گرم شدن مشتعل یا منفجر می شود.سرعت جذب نیترات پتاسیم با سیستم گوارشی بسیار بالا می باشد.

  کاربرد پتاسیم نیترات

  1. ساخت خمیر دندان برای دندان های حساس.
  2. تولید مواد منفجره و آتش بازی مثل باروت سیاه.
  3. کاربرد در درمان فشار خون بالا.
  4. به صورت تاریخی در درمان بیماری آسم مورد استفاده قرار می گیرد.
  5. استفاده به عنوان کود در کشاورزی.
  6. استفاده به عنوان نگهدارنده مواد غذایی.
  7. به عنوان یک ماده ادرار آور در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
  8. مصرف عمده به عنوان اکسنده در پودر سیاه در موتورهای موشک وهمچنین بمب‌های دودزا می باشد.

  جهت اطلاع از محصولات سیگما آلدریچ به صفحه محصولات مراجعه کنید.جهت سفارش محصولات با کارشناسان واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید.

  پتاسیم نیترات

  موراد مصرف نیترات پتاسیم 

   پتاسیم نیترات درصنايع مختلفي استفاده مي‌شود. اما مهمترين كاربرد آن به عنوان كود شيميايي در صنايع كشاورزي است.ساير مصارف آن در صنايع غير كشاورزي مانند توليد صابون و شوينده ها، رنگ هاي شيميايي و داروها، صنايع شيشه و سراميك، صنايع غذايي، تهيه گل حفاري و … هستند كه حجم بسيار كمي از توليد پتاس، در اين صنايع مصرف مي‌شود.تعداد زيادي از نمك هاي پتاسيم بسيار مهم هستند و شامل برميد، كربنات، كلرات، كلريد، كرومات، سينيد، دي كرومات، هيدروكسيد، يديد، نيترات و سولفات پتاسيم مي باشند.

  صنعت کشاورزی 

   پتاسيم يكي از عناصر غذايي اوليه موجودات زنده جانوري و گياهي است، كودهاي پتاسيم بعد از نيتروژن و فسفر، سومين كود از نظر مصرف هستند، كودها 95% از مصرف پتاسيم را به خود اختصاص داده اند و كمتر از 10 درصد آن به مصرف تهيه مواد شيميايي مي رسد.کودهاي طبيعي يا شيميايي باعث افزايش توانايي خاک براي رشد و سلامت گياه است که حاوي نيتروژن، فسفر يا پتاسيم مي باشد و اين عناصرحاصل خيزي خاک را افزايش مي دهند.

   پتاسيم فعاليت يا عدم فعاليت آنزيم‌ها، استفادة بهينه از آب، فتوسنتز و انتقال قندها، توليد نشاسته، در تركيبات پرانرژي لازم براي رشد گياهان، مقاومت در برابر بيماري‌ها و اثرات ناشي از خشكسالي، طعم و بوي ميوه‌ها و سبزيجات را در گياهان كنترل مي‌كند.عرضه پتاسيم، بيشتر بصورت پتاس و كاني‌هاي پتاسيم‌دار، كانه‌ها و محصولات فرآوري شده (كودهاي آماده براي مصرف، كودهاي تركيبي) صورت مي‌گيرد.

  صنعت داروسازی

   ازپتاسیم نیترات به عنوان نگهدارنده موادغذايي به ويژه فرآورده هاي گوشتي استفاده مي شود.از محلول رقيق نيترات پتاسيم به عنوان داروي مدر استفاده مي شود.در مواردي که پتاسيم بدن کم مي شود، نمک هاي پتاسيم به صورت خوراکي يا تزريقي به بيمار تجويز مي شود و از محلول هاي پتاسيم در مراحل بارداري استفاده مي شود.از کلريد پتاسيم (سيلويت ) براي بيماراني که مبتلا به مرض قند هستند استفاده مي شود.

  سيلويت يکي از تشکيل دهنده هاي اصلي Oral Rehydration Solution (ORS)ي قلبي کمي باشد.استفاده از نمک هاي پتاسيم به ويژه براي بيماراني که ناراحتي هاي قلبي و دستگاه گوارشي دارند.بايد با دقت انجام گيرد و در صورت بروز سرگيجه، حالت تهوع و يا دل درد بايدمصرف آن متوقف شود.از کلريد پتاسيم امروزه در درمان کمبود خاصيت قليايي خون و شوک هاي به وجود آمده در بيماري هاي کاهش قند خون استفاده مي شود.به علاوه براي درمان بي نظمي هاي ضربان قلب ناشي از داروهاي تجويزي براي نارساياربرد دارد.

  نگهدارنده ی غذایی

  استفاده از پتاسیم نیترات به عنوان نگهدارنده های غذایی به طور معمول در قرون وسطی دیده شده است.امروزه، این ترکیب در بسیاری از فرایندها مانند تیمار گوشت، تولید آب نمک و نمک دار کردن و پرس کردن گوشت گاو مورد استفاده قرار می گیرد.

  مواد منفجره

  بر اساس تاریخ اختراع ترقه در چین باستان، چین به صورت تصادفی یکی از بزرگترین اختراعات همه ی دوران خود را کشف کرد.مخلوط 15 درصد کربن، 10 درصد سولفور و 75 درصد پتاسیم نیترات منجر به تولید “برف چینی ” شد.این پودر سیاه رنگ در حال حاضر معمولاً به عنوان باروت شناخته می شود. از این ماده در ساخت مواد آتش بازی، نارنجک ها، بمب ها و غیره استفاده می شود.این ماده به عنوان یک جزء برای سوخت موشک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.در طول سال های اولیهی کشف باروت، مواد خاصی با دقت به صورت دستی مخلوط شده و به قطعات کوچک شکسته می شدند.

  امروزه، زغال چوب و سولفور با استفاده از عمل آسیاب با توپ های فولادی دوار در یک استوانهی توخالی مخلوط می شوند.پتاسیم نیترات به صورت جداگانه پودر شده و ترکیب شده و همراه با مواد دیگر به صورت پودر در می آید.سپس، این ترکیب درون ظروفی پرس شده و دوباره شکسته شده و به دانه هایی با اندازه ی استاندارد تبدیل می شود.دانه ها در سیلندرهای چوبی قرار داده می شود تا لبه های آن ها صاف گردد.به منظور ارائه ی یک فیلم مقاوم در برابر رطوبت و کاهندهی اصطعکاک به این ترکیب گرافیت اضافه می گردد.

  سیگار

  پتاسیم نیترات اغلب در طول تولید سیگار به عنوان یک جزء مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب به سوختن یکنواخت تنباکو کمک می کند (هشدار: سیگار برای سلامتی مضر است).

  پتاسیم نیترات

  کاربردهای دیگر

  پتاسیم نیترات به عنوان یک ماده ی ادرار آور در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده به عنوان یک جزء در خمیر دندان نیز کاربرد داشته و باعث حساسیت کمتر دندان ها به درد توسط تداخل با انتقال سیگنال درد در اعصاب دندان می گردد.این ماده به داروهای کمر درد و درد مفاصل نیز اضافه می گردد. همچنین به منظور تولید شیشه ی نوری، شیشه های صنعتی با درجات بالا و غیره نیز کاربرد دارد.

  پتاسیم نیترات به طور گسترده در فلزکاری به عنوان یک شار مورد استفاده قرار می گیرد..استفاده از این دارو در میان مردان به دلیل اینکه ادعاهایی وجود دارد که پتاسیم نیترات تقویت کننده  غرایز جنسی می باشد، محبوب می باشد.این ترکیب به دلیل کاربردهای متنوعی که دارد، یکی از مفیدترین ترکیبات بر روی زمین می باشد.

  خطرات نیترات پتاسیم

  متهموگلوبینمی نتیجه مسمومیت حاد ناشی از خوردن نیترات پتاسیم است که این بیماری ممکن است در نهایت به مرگ منجر شود.یون پتاسیم به تنهایی دارای سمیت بسیار کمی است؛ سمیت این نوع نمک‌ها که نیترات پتاسیم را نیز شامل می‌شود با آنیون آنها در ارتباط است.نیترات پتاسیم به سرعت توسط دستگاه گوارش فوقانی جذب می‌شود.افزایش غلظت پتاسیم در بدن باعث تغییراتی در چربی خون، تری گلیسیرید، کاهش کلسترول لیپوپروتئین پرچگالی عملکرد کلیه و افزایش میزان کاتکول آمین است.

  کاهش حجم خون ناشی از افزایش پتاسیم، سیستم عصبی سمپاتیکرا فعال می‌کند و منجر به ترشح آدرنالین و نورآدرنالین می‌شود.به طور کلی، نیترات پتاسیم باعث مسمومیت حاد تا متوسط می‌شود. نیترات پتاسیم در معرض حرارت افزایش خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهد.نیترات پتاسیم با مواد قابل احتراق و اشتعال واکنش می‌دهد.

  راهنمای ایمنی کار با نیترات پتاسیم

  راهنمای کار با مواد سمی:
  معمولا مواد را از نظر میزان سمی بودن به سه دسته شامل سمیت بالا، متوسط و پایین تقسیم می‌کنند. نوع برخورد با ماده از دید ایمنی به سمیت و شکل فیزیکی ماده بستگی دارد.خطرناک ترین راه ورود ماده ی سمی به بدن، سیستم تنفسی است و لذا باید سیستم‌ های تهویه مناسب راه اندازی شود.در شرایط سمیت متوسط، استفاده از ماسک‌های معمولی جواب می‌دهد و وجود سیستم‌های تهویه در کنار وسایل حفاظت فردی می تواند موثرتر باشد.

  در شرایط سمیت پایین، خطر منتفی است.در مورد مواد شیمیایی خیلی خطرناک، در صورت عدم استفاده صحیح مضرات فوق العاده شدیدی از قبیل سرطان، صدمه به جنین، عیوب ژنتیکی، عقیمی، کاهش امکان بارداری، مرگ جنین ، جهش کروموزومی یا نقایص اساسی بعد از تولد جنین در فرد ایجاد می کنند.

  منابع:

  مواد شیمیایی کمپانی سیگما آلدریچ

  فروش مواد صنعتی مرک

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X