توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
کاربرد اسید سولفوریک

کاربرد اسید سولفوریک

 • یکی از کاربرد اسید سولفوریک در صنایع است که در دسته اسیدهای قوی معدنی طبقه بندی می شود.اسیدسولفوریک بافرمول شیمیایی H2SO4  مشخص می شود. بانام های سولفوریک اسید،جوهرگوگرد و سولفات هیدروژن مشخص می شود. این اسیدمایعی غلیظ و بی رنگ است که در نقطه 10درجه سانتیگراد منجمدمی شود. و در 335 درجه به جوش می آید.در این مقاله قصد داریم تا در مورد خطرات اسیدسولفوریک اطلاعاتی ارائه دهیم تا هنگام کار با آن دچار حادثه نشوید.

  درگذشته بانام جوهرگوگردخوانده می شد،اسیدی بسیارقوی است. که باهردرصدی درآب حل می شودو فرمول شیمیایی آن H2SO4  است پی اچ (PH) این اسید 5/. می باشد.کاربرد اسیدسولفوریک،در حوزه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد .بری اطلاعات بیشتر با شرکت شیمی کهن تماس بگیرید .

  اسیدی معدنی و بسیار قوی است. که بطور طبیعی در گازهای خارج شده از آتشفشان وجود داردوباهر درصدی درآب حل می شود.واکنش آن با اب به شدت گرمازا است به همین دلیل باید از اضافه کردن یکباره آب به آن اجتناب کرد. اسیدسولفوریک میل ترکیبی زیادی با آب دارد. به طوری که در واکنش با سایر مواد هیدروژن و اکسیزن آنها را باصورت آب جدا می کنند. اسیدسولفوریک خورنده است و قسمت عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد.قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های کارخانه ها و خودروها که درهوا معلق هستند واکنش می دهند و تولید اسید می کنند.

  sulfuric acid

  کاربرد اسید سولفوریک

  اسیدسولفوریک با فلزات واکنش می دهد و هرچه دمابالاتر رود میزان این واکنش بیشترخواهد شد. اما بر روی جیوه و سرب تاثیری ندارد.اسیدسولفوریک از انحلال گازSO3 در آب بدست می آید .البته روشهای صنعتی زیادی برای تولید این اسیدپرکاربرد وجود دارد.

  روش رایج تهیه آزمایشگاهی اسیدهایی مانند نیتریک اسید(HNO3) و اسیدکلریدریک(HCl) ،اینگونه است. ابتدا مقداری اسیدسولفوریک را در ظرف تقطیر ریخته،نمک بایون مورد نظر (یون کلرید،نیترات و…) را به آن اضافه کرده و بعد از بستن درب ظرف،آن را حرارت می دهند. و اسید موردنظر را از آن طرف ظرف،جمع آوری می کنند.در زیر بخشی از کاربرد های این ماده آمده است.

  اسیدسولفوریک جزو مواد شیمیایی پراستفاده می باشد.این ماده در واکنش های شیمیایی و فرایندهای تولیدسایرترکیبات،کاربردفراوانی دارد.عمده ترین استفاده آن درکارخانه های تولید کودشیمیایی،استخراج فلزات،سنتزهای شیمیایی ،تصفیه پساب ها و پالایشگاه های نفت می باشد.اسیدسولفوریک در اثرواکنش با اسیدنیتریک،یون نیترونیوم تولید میکند که در فرایندنیترو دار کردن ترکیبات استفاده می شود. فرایند نیترو دار کردن در صنایع تولید مواد منفجره مانند تولید تری نیترو تولوئن(TNT)،نیترو گلیسیرین و …استفاده می شود.

  اسیدسولفوریک در انبارهای سربی (باطری های سربی)به عنوان محلول الکترولیت استفاده می شود. اسیدسولفوریک،یک عامل آبگیری بسیارقوی است.در اکثرواکنش ها به عنوان عامل هیدراتاسیون استفاده می شود.در تولید میوه های خشک هم به میزان کم ازاسیدسولفوریک برای جذب اب استفاده می کنند.

   اسیدسولفوریک در صنعت

  ازاین ماده برای موارد زیادی استفاده می شود و می توان گفت یک ماده پرکاربردصنعتی است و به صورت لیست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولیدکودهای شیمیایی
  • تصفیه موادنفتی درپالایشگاه ها
  • تولیدموادشیمیایی مثل ضدیخ،حشره کش
  • احیای آلومینیوم
  • صنایع آهن و فولاد
  • پاک کننده های مصنوعی
  • جدا سازی مس از سنگ معدن مس
  • استخراج اورانیوم
  • صنایع کاغذ سازی
  • مواد رنگی مثل نایلون رنگی
  • موادمنفجره
   و…

  عوارض جانبی 

  اسیدسولفوریک ممکن است عوارض مزمن (طولانی مدت)ایجادنماید.  این عوارض حتی مکن است برای ماه ها و یا سالها پایدار باقی بماند.اسیدسولفوریک می تواند تحریک ریه ها شود.تماس مکرر با این ماده ممکن است به بروز برونشیت منجر شود. که برای بیمار سرفه،خلط و یا تنگی نفس به همراه دارد.تماس مداوم با اسیدسولفوریک می تواند باعث آسیب پایدار و برگشت ناپذیر ریه ها،آسیب به دندان ها و تحریک معده گردد.در پایان اسیدسولفوریک یک ماده شیمیایی با خاصیت اسیدی و خورندگی است. به همین دلیل ایمنی و نگهداری اسیدسولفوریک مورد توجه قرار بگیرد.درصورت عدم نکات ایمنی و نگهداری اسیدسولفوریک می توان خطرات بسیار زیادی داشته باشد. خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

  نام های دیگر: جوهر گوگرد ، سولفوریک اسید ، سولفات هیدروژن

  خواص فیزیکی وشیمیایی:

  فرمول شیمیایی:                        H2SO4
  شکل ظاهری:  شفاف،بی رنگ و بی بو
  وزن مولکولی:                ۹۸٫۱ gr/mol
  نقطه انجماد:                      ۱۰٫۵ °C
  نقطه جوش:                       ۲۹۰ °C
  چگالی:                ۱٫۸۴ gr/cm3

  شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی صنعتی و فروش محصولات مرک آلمان در ایران می باشد.شما می توانید برای سفارش با شماره های مستقیم شرکت تماس گرفته و با کارشناسان فروش در ارتباط باشید .از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه مقدار نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X