توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
حل شدن نمک در آب

حل شدن نمک در آب

 • حل شدن نمک در آب – اضافه کردن نمک به مواد غذایی و خوراکی یکی از معمول ترین کارهایی است که روزانه انجام می دهیم. حتی برخی بنا به عادت برای خوردن میوه ها هم از نمک نمی گذرند. با افزودن کمی و تنها کمی نمک به میوه ها، مزه آن را دلچسب تر می کنند.

  به عنوان کسی که این روزها با شیمی سر و کار دارد و مدام به دنبال تحقیق و بررسی خواص مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی است. تصمیم گرفتم کمی هم در رابطه با این ماده شیمیایی که بی سر و صدا خودش را به زندگی روزانه ما وارد کرده به گونه ای که به اعتقاد خیلی از افراد بدون نمک نمی توان زندگی کرد، صحبت کنیم.

  اولین چیزی که از دید شیمی در رابطه با نمک می توان به آن توجه کرد این است که با حل کردن نمک در آب واکنش شیمیایی رخ می دهد یا فیزیکی؟ همان طور که می دانید در واکنش شیمیایی از ترکیب دو یا چند ماده با هم یک تغییر شیمیایی رخ داده و مواد جدیدی حاصل می شود. در حالیکه در واکنش فیزیکی تنها ظاهر مواد تغییر می کند و هیچ ماده جدیدی حاصل نمی شود.

   

  آیا حل شدن نمک در آب واکنش شیمیایی است؟

  نمک یا سدیم کلرید در اثر حل شدن در آب به عناصر سازنده یعنی یون های سدیم و کلرید تجزیه می شود.
  NaCl(s) → Na+(aq) + Cl-(aq)
  با توجه به اینکه ویژگی های یون های حاصل از حل شدن در آب با سدیم کلرید متفاوت است. می توان گفت حل شدن نمک در آب یک واکنش شیمیایی است.

  به طور کلی انحلال هر ترکیب یونی در آب یک واکنش شیمیایی است. برخلاف ترکیبات با پیوندهای کووالانسی که در اثر حل شدن در آب نیز ماده جدیدی حاصل نمی شود. در نتیجه حل شدن این گونه از مواد مانند شکر در آب تنها یک واکنش فیزیکی رخ می دهد.

  شرکت شیمی کهن ،نمایندگی فروش مواد شیمیای مرک در ایران می باشد. این شرکت ارائه دهنده خدمات به مشتریان عزیز می باشد. کلیه محصولات مواد شیمیایی آزمایشگاهی از جمله مواد مرک، سیگماآلدریچ و کلیه محصولات آزمایشگاهی را می توان در نمایندگی سیگماآلدریچ و نمایندگی مرک در شیمی کهن که به مشتریان ایرانی ارائه می دهد بدست بیاورید.

  افزایش نقطه جوش آب در اثر افزودن نمک

  همه می دانیم افزودن نمک به آب دمای جوش آن را افزایش می دهد. بد نیست بدانید با افزودن 58 گرم نمک به یک کیلوگرم آب تنها 0.5 درجه سانتی گراد افزایش دمای جوش را شاهد هستیم. این افزایش دما تنها منحصر به نمک نیست، در واقع با اضافه کردن هر محلول غیرفرار به یک حلال مانند آب افزایش دمای جوش رخ می دهد.

  در واکنش شیمیایی مواد اولیه و مواد حاصل از واکنش با هم کاملا متفاوت هستند و امکان تبدیل مواد حاصل از واکنش به مواد اولیه وجود ندارد. به عبارت دیگر واکنش های شیمیایی واکنش های برگشت پذیر نیستند. درحالیکه واکنش های فیزیکی برگشت پذیر بوده و فرآورده های واکنش به راحتی به مواد اولیه آن تبدیل می شود.

  واکنش حل شدن نمک در آب

  به نظر شما چرا نمک باعث افزایش نقطه جوش می شود؟
  همان طور که در بالا گفتیم نمک در اثر حل شدن در آب به یون های سدیم و کلرید تجزیه می شود. این یون های دارای بار مثبت و منفی میزان نیروی بین مولکولی مولکول های آب را تغییر می دهند. بدین صورت که مولکول آب که از دو عنصر هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است. خود یک مولکول قطبی است که سر اکسیژن آن به صورت جزئی بار منفی و سر هیدروژن آن به صورت جزئی بار مثبت دارد.

  در محلول آب و نمک، کاتیون های سدیم به سمت سر اکسیژن و آنیون های کلرید به سمت سر هیدروژن دار مولکول آب می رود. با توجه به اینکه برهمکنش یونی-دوقطبی نسبت به پیوند هیدروژنی موجود بین مولکول های آب قوی تر است. به انرژی بیشتری برای جدا کردن یون های حاصل از حل شدن نمک در آب و رسیدن به دمای بخار نیاز است.

  درصورتی که تمام آب موجود را با حرارت دادن تبخیر کنید. یون های سدیم و کلرید برای تبدیل به نمک با هم ترکیب می شوند. همین امر دلیلی است بر اشتباه رایج عموم مردم که حل شدن نمک در آب را واکنش فیزیکی می دانند.

   

  حل شدن نمک در آب

  کاربردهای کلرید سدیم

  همان طور که میدانید نمک از دیرباز نقش بسیار مهمی در زندگی بشر داشته است. در گذشته از آن به عنوان طعم دهنده به انواع غذاها و خوراکی ها و همچنین نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شده است.

  از نمک برای بهبود طعم نان و محصولاتی مانند پنیر استفاده می کردند. به دلیل کاهش رشد میکروارگانیسم ها یک نگهدارنده مناسب برای گوشت و لبنیات به شمار می رود. امروزه نیز می توان کاربردهایی برای سدیم کلرید در نظر گرفت که ازجمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  شیمی کهن پیشرو در ارائه و فروش انواع مواد شیمیایی با کیفیت منحصر به فرد و مناسب­ ترین قیمت، همواره در کسب اعتماد مشتریان خود کوشا بوده است. این شرکت فعال در زمینه تهیه و توزیع انواع فروش مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی به صورت عمده همواره کیفیت مواد شیمیایی را در اولویت کار خود قرار داده است. برای خرید انواع مواد شیمیایی به صورت عمده و دریافت آنالیز مصرف محصول مد نظر با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید.

  کاربردهای نمک در صنعت

  طعم دهنده و بهبود دهنده رنگ محصولات غذایی : سدیم کلرید در بهبود رنگ ژامبون ها، هات داگ ها و سوسیس ها موثر است. علاوه براین در صنایع غذایی امروزه نیز به عنوان ماده نگهدارنده مواد غذایی و تقویت کننده طعم کاربرد ویژه ای دارد.

  سدیم کلرید یکی از مواد اولیه اصلی در تولید مواد شیمیایی مصرفی در صنعت مانند سدیم کربنات، جوش شیرین، سود مایع و کلر است.
  علاوه بر موارد بالا از سدیم کلرید می توان برای تولید صابون ، شیشه ، کاغذ و نرم کننده های آب استفاده نمود.

  خرید مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی

  شرکت شیمی کهن به عنوان یکی از معتبرترین تامین کنندگان مواد شیمیایی است که در طول سال های فعالیت خود همواره کیفیت و اصل بودن مواد شیمیایی عرضه شده را در دستور کار خود قرار داده است. شما می توانید جهت اطلاع از قیمت انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی و آگاهی از ویژگی های محصول مد نظر خود با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید.

  جهت اطلاعات بیشتر محصولات مرک آلمان کلیک کنید:

  قیمت – فروش مواد شیمیایی مرک آلمان – شیمی کهن

  شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان در زمینه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

  همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود ارسال کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کنیم .

  جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید. مواد شیمیایی آزمایشگاهی

   

   

  راههای ارتباطی :
  021-66895887 (ساعات تماس:8:30 الی 19)
  واتساپ:09122885447  (ساعات تماس 24ساعت) 

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X