توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
تولوئن صنعتی

تولوئن صنعتی

 • تولوئن صنعتی با نام Toluol،تولوئن محلولی بی رنگ است همچنین این ماده مایعی ازخانواده هیدروکربن های آروماتیک می باشد. محلول در آب می باشد که بویی شبیه تینرها (رقیق کننده های رنگ)دارد. تولول از مشتقات بنزن می باشد که در آن یک گوه CH3 به یک گروه فنیلی متصل شده است. از این رو نام آیوپاک این ماده متیل بنزن (methylbenzene) می باشد. این ماده را عمدتا به عنوان مواد اولیه صنعتی و حلال استفاده می نمایند.

  تولوئن صنعتی در سال 1837 برای اولین بار به وسیله شیمیدان لهستانی فیلیپ والتر از طریق تقطیر روغن کاج به دست آمد،که او این ماده را retinnaphte نامید،سپس در سال 1841 شیمیدان فرانسوی به نام هنری هیدروکربنی را از درختی کلمبیایی به اسم (Myroxylon balsamum) که شباهت زیادی با محصول والتر لهستانی داشت، درنهایت شیمیدانی دیگر از کشور فرانسه به نام آگوست کاهور این ماده را از تقطیر چوب بدست آورد و آن را تولول نام گذاری کرد.

  تولوئن صنعتی درفرایند ساخت بنزین و سایر سوخت ها از نفت خام و تهیه کک از ذغال سنگ به دست می آید.

  مشخصات ماده:

  تولوئن-صنعتی

  • نام انگلیسی: Toluene
  • نام های دیگر : متیل بنزن ، تولوئن
  • جرم مولکولی : 92.14 گرم بر مول
  • فرمول شیمیایی : C6H5CH3
  • CAS NUMBER : 108-88-3

  خواص شیمیایی

  در اغلب موارد،به عنوان یک هیدروکربن آروماتیک درواکنش های جابجایی شرکت می کند. واکنش پذیری گروه متیل دراین ماده بیشتر از گروه هیدروژنی ماده بنزن می باشد، تولوئن صنعتی می تواند با واکنش کلر زنی به کلروبنزن تبدیل شود. یا با پتاسیم پرمنگنات واکنش دهد و بنزوئیک اسید را تشکیل دهد.به طور کلی گروه متیل موجود در تولول تمامی واکنش های این ماده را تشکیل می دهد.

  خواص فیزیکی

  فرمول شیمیایی آن C6H5CH3 or C7H8  است. جرم مولکولی این حلال 92.14 g/mol می باشد. شماره (CAS(108-88-3 می باشد. بوی تولوئن شیرین و تند شبیه بنزن است. نقطه جوش آن Fo231.1 بوده و انحلال پذیری آن کمتراز 1 میلی گرم بر میلی لیتر در دمای 64 درجه فارنهایت، همچنین دانسیته آن 0.867 می باشد.

  تولید تولوئن صنعتی

  این ماده از محصولات جانبی درتولید بنزین می باشد که به وسیله یک اصلاح کننده کاتالیزوری یا کراکر اتیلن رخ می دهد. همچنین محصول فرعی تولید کک از ذغال سنگ می باشد. تولید صنعتی آن بسیارمرقون به صرفه ازنظر قیمتی می باشد. درواقع می توان این ماده را از روش های مختلف دیگری نیز تهیه کرد، به طور مثال می توان درحضور یک اسید لوییس مانند آلومینیوم کلرید با واکنش بنزن با متیل کلرید ، تولوئن را بدست آورد.

  C6H5H+CH3Cl<C6H5CH3+HCl

  معمولا سازوکار این واکنش های بسیار پیچیده و همچنین پرهزینه هستند و از نظر صنعتی به صرفه نخواهد بود.

  کاربردهای تولوئن صنعتی

  ماده اولیه تولید بنزن و زایلناین ماده می تواند با واکنش هیدروژن زنی به بنزن و متان تبدیل شود.

  و در مراتب بعدی با واکنش های دیگری زایلن را بدست آورد.

  C6H5CH3+H2<C6H6+CH4

  • نیتراته شدن

  نیتراته شدن آن محصولاتی مانند مونو، دی و تری نیترو تولوئن را می دهد که همگی آنها به صورت گسترده ای درصنایع مختلفی کاربرد دارند، به طور مثال از دی نیترو تولول دیپز و سیانات استفاده می شود، درنهات از این مواد کف پلی اورتان تولید می شود، تری نیترو تولول خواص انفجاری دارد و در تهه TNTها کاربرد دارد.

  • اکسیداسیون تولوئن

  همانگونه که در بالا اشاره شد بنزوئیک اسید و بنزآلدهید از محصولاتی هستند که با اکسیدشدن تولوئن به وسیله اکسیژن به دست می آیند. کاتالیزور معمول دراین بخش ها کبالت یا نفتین منگنز می باشد.

  • حلال

  شاید به جرئت بتوان گفت ازمهمترین کاربردهای تولول ، استفاده این ماده، درقالب حلال به خصوص درصنعت رنگ و رزین می باشد،ازدیگر موارد استفاده حلال تولوئن ، صنعت لاستیک سازی ، جوهرچاپی ،چسب، لاک و ضدعفونی کننده است.

  • سوخت

  تولوئن صنعتی می تواند به عنوان تقویت کننده اکتان درسوخت های بنزینی برای موتورهای احتراق داخلی و سوخت جت مورد استفاده قرار گیرد، دردهه 80 میلادی برای اولین بار تیم هوندا از این ماده باحجم 86 درصدی برای شارژ موتورهای توربو استفاده کرد. باقی مانده حجم سوخت از یک ان هپتان برای کاهش اکتان و رفع محدودیت های سوخت در فرمول یک تشکیل داده شده بود.ازتولوئن 100درصد درموتورهای دو زمانه و چهار زمانه استفاده می شود.

  خطرات و عوارض

  همانگونه که در قسمت کاربردها به این موضوع اشاره کردیم که در سوخت ها مخصوصا گازوئیل و بنزین استفاده می شود. اثر مستقیمی در زندگی انسان خواهد گذاشت، سیستم مرکزی عصبی از اولین قسمت هاییست که در معرض خطرات ناشی از استنشاق تولوئن قرار خواهد گرفت. این اثرات هم برای انسان ها و هم برای حیوانات به صورت بلند مدت (مزمن) و کوتاه مدت (حاد) می باشد،اختلال درعملکرد سیستم مرکزی عصبی ازاثرات کوتاه مدت استنشاق آن می باشد. علائم آن شامل خستگی، خواب آلودگی، سردرد و حالت تهوع می باشد.

  نکته جالب توجه اینست که در برخی از افرادی که بصورت بلند مدت با این ماده سروکار داشته اند، نشانه هایی از افسردگی گزارش شده است، همچنین قرار گرفتن در معرض استنشاق بلند مدت تولوئن باعث تحریک دستگاه تنفسی فوقانی ، تحریک چشم ها، گلو درد، سرگیجه و سردرد می شود.نتایج تعامل بلند مدت به صورت خاص اختلال عملکرد سیستم مرکزی عصبی و کاهش توجه فرد می باشد.

  کودکان و زنان باردار از آسیب پذیرترین افراد در مقابل این ماده هستند و بایستی در خصوص این افراد نهایت دقت را اعمال نمود.سازمان محیط زیست (EPA) نتیجه گیری کرده است که تولول می تواند پتانسیل سرطان زایی داشته باشد.

  تولوئن مرک آلمان

  تولوئن صنعتی ،به دو صورت صنعتی و آزمایشگاهی تولید می شود اما تولید آن در سراسر جهان انجام میشود، که میتوان با اطمینان گفت بهترین کیفیت ماده تولوئن را شرکت مرک آلمان ارائه می کند. کیفیت محصولات این شرکت برای همه شناخته شده است.شرکت شیمی کهن وارد کننده اصلی محصولات مرک آلمان در ایران است .که شرکت های داروسازی،مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها از عمده مصرف کنندگان محصولات این شرکت هستند.

  خرید- فروش تولوئن صنعتی

  شرکت شیمی کهن ،ازجمله وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی تجربه از بالایی برخوردار است.شما می توانید جهت باکیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان شرکت شیمی کهن  ارتباط برقرار کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X