توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
بنزن (سیکلو هگزاتری ان)

بنزن (سیکلو هگزاتری ان)

 • بنزن (سیکلو هگزاتری ان) مایعی ای است بی رنگ خوشبو که در تولید صنعت گروهی از مواد مانند پلی استایرن، لاستیک مصنوعی و نایلون استفاده میشود. بنزن (سیکلو هگزاتری ان) مایع در تهیه شوینده ها و رنگ ها نیز به کار می رود.این ماده متعلق به یکی از خانواده ی هیدرو کربن ها است. که هر مولکول آن دارای 6 اتم کربن و 6 اتم هیدروژن که یک ارایش حلقوی را به وجود می اورند .

  اتم های کربن یکی در میان با پیوند دو گانه به یکدیگر متصل شده اند و فرمول شیمیایی بنزن (سیکلو هگزاتری ان) C6H6 است .این ماده در طبیعت به دو ساختار صندلی و قایقی وجود دارد.که ساختار صندلی آن غیر قطبی بوده و ساختار قایقی آن قطبی می باشد. ترکیباتی که در ساختار بنزن (سیکلو هگزاتری ان) دارای حلقه بنزنی باشند در خانواده ی هیدروکربن های آروماتیک قرار میگیرند .

  مشخصات بنزن (سیکلو هگزاتری ان)

  • نام ماده : 1,3,4 سیکلو هگزاتری ان (1.3.5syclohexatriene)
  • نام تجاری : بنزن (banzene)
  • سایر اسامی : بنزول،سیکلوگزاترین،فنیل هیدرید

  امروزه بنزن (سیکلو هگزاتری ان) را به مقدار زیاد از نفت خام استخراج میکنند . این ماده برای نخست توسط august kekule در سال 1865 ارائه شد. در حدود یک دهه بعد اگثر شیمیدان ها این نظریه را تایید کردند. با کشف الکترون در سال 1897 و 1907 به وسیله thomson سه الکترون مشابه بین اتم های کربن در بنزن (سیکلو هگزاتری ان) قرار داده شد . اولین بار در سال 1925 sir robert robinson در دفاع از پایداری استثنایی این ماده نظریه حلقه ای بودن بودن مولکول را مطرح نمود .

  خواص شیمیایی و فیزیکی بنزن (سیکلو هگزاتری ان)

  • Molecuar formula: C6H6
  • Molar mass : 78.11 g mol-1
  • Appearance : coloress liquid
  • Density : 0.8765(20) g/cm3
  •  Melting point : 5.5 C , 279K , 42 F
  • Biling point : 80.1 C , 353 K , 176 F
  • Subility in water : 0.8 g/l @ 25C
  • Viscosity 0.652cp at 20C
  • Dipole moment : 0D
  • Flash point : -11C

  روش های جدا سازی بنزن (سیکلو هگزاتری ان)

  • ریفرمینگ کاتالیستی : 

  در این روش گروهی ار هیدروکربن ها با دمای جوش بین 60 تا 200 درجه در حضور کلرید پلاتینیوم و یا کلرید روهیدیوم در دما 500 و فشار 8 تا 50 اتمسفر با هیدروژن ترکیب میشوند . محصولات نهایی پس از جداسازی شامل بنزن میشوند .

  • تولوئن هایدروالکیلاسیون :

  در این روش تولوئن به بنزن تبدیل میشود.در واحد هایی که تولید تولوئن و زایلن هر دو مدنظر باشد این روش جایگزینی مناسبی برای روش هایدروالکیلاسیون است.

  • کراکینگ بخار : 

  (Steam cracking) این روش راه مناسبی برای نولید اتیلن و سایر الکان ها از هیدروکربن های خطی بزرگ است . بنزن محصول جانبی بعضی از این واکنش ها از جمله پیرولیز گازوئیل است .

   واکنش های شیمیایی -موارد مصرف

  1.  استخلاف الکترون دوستی آروماتیکی . برای مثال الکیلاسیون بنزن
  2.  hydrogeneration یا کاهش : در این روش بنزن و مشتاقانش به سیکلو هگزان و مشتاقانش تبدیل میشوند .

  بنزن (سیکلو هگزاتری ان) یک ترکیب شیمیایی ارگانیک با فرمول C6H6 است که به عنوان یک هیدروکربن معطر طبقه بندی می شود .این ماده یک مایع بی رنگ ، سمی ، سرطانزا ، قابل اشتعال با بوی شیرین که سرعت تبخیر بالایی دارد و مسئول عطر در اصراف ایستگاه های بنزین است .یک فرایند شیمیایی مورد استفاده در پالایشگاه نفت برای تبدیل نفت خام به محصولات مایع با عدد اکتان بالا و هیدروکربن های اروماتیک قرار میگیرد .

  در این فرایند مخلوطی از هیدروکربن ها عمدتا پروپان و بوتان با گاز هیدروژن ترکیب شده و سپس در معرض یک کاتلیزور کلرید پلاتین یا کلرید رنیوم در دمای 500 درجه و فشار 8-50 اتمسفر قرار میگیرد .محصولات معطر واکنش با استخراج با برخی از حلال ها از جمله دی اتیلن گلیکول و سولفولان جدا سازی شده و بنزول از سایر اروماتیک ها با استفاده از تقطیر جدا می شود . 

  کاربرد های بنزن (سیکلوهگزاتری ان)

  برای تولید مواد شیمیایی دیگر مانند اتیلن بنزن ، کیومن ، سیکلو هگزان ،نیترو بنزن و الکیل بنزن استفاده می شود بیش از نیمی EPS از کل تولید بنزول به اتیل بنزن تبدیل می شود . که به عنوان ماده استایرن است که برای ساخت پلیمر ها و ساخت پلاستیک استفاده میشود .مقدار کمی ازبنزن (سیکلو هگزاتری ان) برای ساخت برخی از انواع روان کننده ها ، رنگ ها ، مواد شوینده ،مواد مخدر ، مواد منفجره و افت کش ها استفاده می شود . تولوئن در حال حاضر به عنوان جایگزینی برای بنزول به عوان مثال به عنوان یک افزودنی سوخت استفاده می شود . خواص بنزول و تولوئن مشابه هستند اما تولوئن سمیت کمتری دارد .

  بیشتر بخوانید: اسیدسیتریک Citric acid

  قیمت – فروش بنزن (سیکلوهگزاتری ان)

  شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصولات (مرک- آلمان)  و بنزن (سیکلو هگزاتری ان)می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید و یا از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه میزان نیاز خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X