ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

آمونیاک

دسته بندی
تماس / Contact
 • تلفن : 66985887-021
 • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
 • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

آمونیاک

88 / 100

آمونیاک (انگلیسی Ammonia)  از تجزیهٔ مواد آلی ازت دار هم‌چون اوره ادرار به‌دست می‌آید. مولکول آمونیاک از ترکیب یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن با فرمول شیمیایی NH3 تشکیل شده‌است. مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید. این ماده طبق نظریه‌های اسید و باز برونستد-لوری و لوویس، یک ترکیب بازی محسوب می‌شود. pH محلول آبی آن از ۷ بیشتر است که این واقعیت را آشکار می‌سازد.

شرکت شیمی کهن آماده ارائه خدمات در حوزه فروش مواد شیمیایی از جمله مواد صنعتی و مرک آلمان با کیفیت عالی، و قیمت مناسب به مشتریان است. این محصول ساخت شرکت مرک آلمان است. جهت اطلاعات محصولات مرک و مواد شیمیایی و استعلام از قیمت و خرید مواد مرک آلمان می توانید ابتدای همین صفحه را ملاحظه فرمایید.

شرکت شیمی کهن، نمایندگی فروش مواد شیمیایی مرک در ایران می باشد. این شرکت ارائه دهنده خدمات به مشتریان عزیز می باشد. کلیه محصولات مواد شیمیایی آزمایشگاهی از جمله مواد مرک، محصولات مرک آلمان و کلیه محصولات آزمایشگاهی را به مشتریان ایرانی ارائه می دهد.

آمونیاک چیست؟

آمونیاک ترکیبی از هیدروژن و نیتروژن با فرمول شیمیایی NH3 می باشد. این ماده بی رنگ با بوی تند، یک دورریز نیتروژنی است که به عنوان پیش ماده مواد غذایی و کود ها مورد توجه است. این محصول به طور مستقیم و غیر مستقیم از عناصر سازنده دارو به شمار می رود و در بسیاری از محصولات تمیز کننده مورد استفاده قرار می گیرد. جهت خرید آمونیاک و همچنین استعلام قیمت فروش آن با کارشناسان ما  تماس حاصل فرمایید.

ساختار مولکولی آمونیاک

شرکت شیمی کهن نمایندگی مرک در ایران را دارد.  نمایندگی مرک آلمان تقریبا در تمام عمر خود (غیراز دو دهه اخیر ) شرکت خصوصی بوده است. در سال 1995 تشکیلات قانونی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. البته هنوز هم 70 درصد سهام شرکت متعلق به خانواده مرک است. شیمی کهن  آماده ارائه خدمات در حوزه فروش مواد شیمیایی با برند مرک آلمان و با مناسب ترین قیمت به مشتریان می باشد.

شیمی کهن نمایندگی سیگما آلدریچ در تهران را دارد. که شما می توانید هر ماده شیمیایی دیگر  را به هر میزان دلخواه و در انواع بسته بندی از این شرکت تهیه کنید. برای خرید  می توانید با کارشناسان فروش ما از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ ارتباط برقرار کنید.

کاربرد آمونیاک در صنعت کشاورزی

آمونیاک توسط کشاوران میتوان به استفاده از آن به عنوان کود نیتروژن برای کمک به تداوم تولید مواد غذایی اشاره کرد.

برای اینکار معمولاً مخازن حاوی گاز مایع به طور مستقیم به خاک اعمال می شوند.

آمونیاک به عنوان ماده پاک کننده

با خرید آمونیاک و مخلوط کردن آن با قسمت های مساوی آب و مایع ظرفشویی ، قطعا می توانید بیشتر لکه های غیر روغنی را از بین ببرید!

آمونیاک در بسیاری از محصولات مصرفی از جمله لوازم آرایشی و بهداشتی، مورد استقاده قرار میگیرد. آمونیاک موجود در رنگ مو باعث جدا شدن کوتیکول های مو و نفوذ رنگ به داخل آن می شود. اما آمونیاک می تواند باعث خشک شدن موها و آسیب شود، پس قاعدتا رنگ مو بدون آمونیاک برای افرادی که موهای حساس دارند و یا خانم های باردار بسیار مناسب تر است .باید یا توجه به نیاز خود و توجه به قیمت رنگ موی بدون آمونیاک اقدام به خرید کنید.

برای اینکار،محصول رنگ مو باید یک pH قلیایی داشته باشد چون موی انسان ذاتا دارای خاصیت اسیدی است. اغلب از آمونیاک برای افزایش pH و ساخت محلول قلیایی استفاده می کنند.

آمونیاک به عنوان عوامل بیماری زا

از آمونیاک برای ساخت دارو استفاده می‌شود.

نکته مهم اینکه آمونیاک ممکن است برخی از میکروب ها مانند عوامل بیماری زای ناشی از غذا مانند سالمونلا و E. coli را از بین ببرد ،اما به عنوان ماده از بین برنده باکتری ها ، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا شناخته نمی شود.

کاربرد در صنعت

فروش آمونیاک در صنعت جهت تصفیه منابع آب و تولید پلاستیک ، مواد منفجره ، منسوجات ، سموم دفع آفات ، رنگها و سایر مواد شیمیایی نیز صورت می گیرد.

نمکهای آمونیاکی که از تقطیر زغال سنگ بدست می‌آیند، بر دو نوع اند:

 1. نمکهای فرار مانند کربنات آمونیوم CO3(NH4)2 و سولفیدرات SHNH4 و S(NH4)2 که به‌آسانی بوسیله بخار آب برده می‌شوند.
 2. نمکهای ثابت و غیر فرار مانند کلرید آمونیوم NH4Cl و هیپوسولفیت S2O3(NH4)2 و غیره که بوسیله باز غیر فراری مانند آهک تجزیه می‌گردند.

ضمنا باید متذکر شد، آمونیاکی که از تقطیر یک تن زغال سنگ حاصل می‌شود، طبعا با مقدار ازت موجود در زغال متغیر است و این مقدار بین 1,4 کیلوگرم تا 4,6 کیلوگرم نوسان دارد و به‌ندرت در بعضی از انواع زغال سنگها این مقدار به 7,2 کیلوگرم می‌رسد.معمولا هرگاه عمل تقطیر زغال سنگ را در مجاورت 2,5 درصد آهک انجام دهند، بهره آمونیاک تا 20 درصد افزایش نشان می‌دهد و به هر صورت ، آمونیاک و کلیه ترکیبات آمونیاکی را که در بالا نام بردیم، می‌توان در دستگاههای خنک کننده از قطرانهایی که همراه آنها می‌باشند.

جدا کرد و اصطلاح صنعتی این قبیل محلولهای آمونیاکی را آبهای آمونیاکی می‌نامند که آنها را ابتدا در ستونی تقطیری وارد می‌کنند.سپس تحت تاثیر شیر آهک قرار می‌دهند و در آنجا آمونیاک و املاح فرار آنها بوسیله بخار آب برده می‌شوند.در حالیکه املاح غیر فرار تحت تاثیر شیر آهک ، تجزیه و به آمونیاک تبدیل می‌گردند.

فرآیند تولید

در دهه اول قرن بیستم با توجه به گسترش استفاده از کودهای نیتروژن دار و استفاده گسترده از Ammonia در تولید آن ها ، یافتن راهی برای تولید بهینه این ماده از دغدغه های اصلی جهت تولید کود نیتروژنه بود.روش های مختلفی برای این امر ارائه شدند که به دلیل مشکلات عملیاتی و یا هزینه زیاد از لحاظ اقتصادی به صرفه نبودند ، در این میان هابر توانست با ارائه روشی عملی و به صرفه اماکان تولیداین ماده شیمیایی در مقیاس بزرگ صنعتی را فراهم کند.

ساختار مولکولی آمونیاک

روش هابر

روش هابر برپایه سنتز کاتالیستی آمونیاک از گازهای هیدروژن و نیتروژن بود. هابر در سال 1905 با استفاده از دمای بالا (500 °C) ، فشار بالا (150 تا 200 اتمسفر) و یک کاتالیست آهنی توانست این دو گاز تقریبا غیرفعال را ترکیب کرده و  این ماده را تولید کند. همکاری هابر و بوش باعث شد که در سال 1913 سنتز آمونیاک در فشار بالا محقق شود.

اولین واحد تجاری برای تولید این ماده توسط شرکت BASF در آلمان راه اندازی شد. که ظرفیت تولید 30 تن در روز را داشت. امروزه نیز تولید آمونیاک بر همان پایه روش هابر – بوش استوار است. هرچند که این روش در طول سالیان شاهد بهبودها و به روز رسانی های زیادی بوده است. در یکی از این روش  ها واکنش در دمای 500 درجه سانتیگراد و فشار 200 اتمسفر انجام می گیرد. در هر بار عبور گازها تنها بین 10 تا 18% از آمونیاک مورد انتطار تولید می شود. برای حل این مشکل جریان گازهای برگشتی در یک سیکل دوباره به راکتور واکنش برمیگردند و با این کار می توان به 97% آمونیاک مورد نظر دست پیدا کرد.

واحد های تولیدی امروزی 6 مرحله اصلی دارند که عبارتند از :

 • سولفور زدایی گاز طبیعی
 • ریفورمینگ کاتالیستی بخار
 • تغییر کربن مونو اکسید
 • حذف گاز کربن دی اکسید
 • متانیشن و سنتز آمونیاک
 • دیاگرام این فرآیند را می توان در شکل زیر مشاهده کرد.

رومی‌ها آمونیوم کلرید را به عنوان پول و سپرده استفاده می‌کردند. آن‌ها سنگ آمونیوم را از مکانی به نام پرستشگاه ژوپیتر یا همان لیبی امروزی جمع‌آوری می‌کردند.اما نخستین بار به شکل نمک آمونیاک توسط شیمیدان ایرانی جابر بن حیان (انگلیسی: Geber) در قرن ۸ شناخته شد.

جدول خواص فیزیکی

11111111111111111111111

جدول خواص شیمیایی

11111111111112222222222222

کاربرد

این ماده در تهیهٔ کودهای شیمیایی، یخ سازی، اسید نیتریک، سایر ترکیبات نیتروژنه، مواد منفجره و نگهداری از مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.تعدادی از کاربرد های دیگر:

 1. کاهشگر nox در سیستم کاتالیست کاهنده
 2. مورد استفاده در تولید نیتریک اسید و آمونیوم نیترات
 3. کاربرد در صنعت رنگ
 4. کاربرد به عنوان سوخت و مشتقات سوختی
 5. کاربرد در تصفیه آب
 6. مصارف خانگی صورت محلول رقیق به عنوان ماده سفید کننده
خطرات بهداشتی و شرایط نگهداری

موجب تحریکات سیستم تنفسی، ‌پوست و چشم شده و در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز به ریه‌ها آسیب رسانده و سبب مرگ شود. در صورت تماس با آمونیاک مایع ، محل تماس دچار سوختگی شدید می گردد.باید در جای خشک و خنک با تهویه مناسب به دور از اشعه آفتاب و گرما و منابع محترق و مواد آتش گیر انبار شوند. سیلندرهای این ماده بدور از آسانسور راه روها انبار شود. توصیه می شود مخازن بزرگ آمونیاک در هوای آزاد و زیر سایه نگهداری شوند.

خطرات آتش سوزی و انفجار

این ماده گازیست قابل اشتعال و حدود اشتعالش 16 تا 25 درصد حجمی گاز آمونیاک در هوا می‌باشد. حضور مواد نفتی و دیگر مواد قابل اشتعال ، خطر حریق را افزایش می‌دهند. محلول غلیظ اکسید نقره از محلول آمونیاک حل شده و تولید فولمینات نقره به فرمول CNOAg می‌نماید که ماده ای شدیداً قابل انفجار است.همچنین گاز آمونیاک در اثر حرارت از 400 درجه به بالا تجزیه شده ، تولید هیدروژن می‌نماید.

طریقه اطفاء حریق

در صورتی‌که سیلندر گاز آمونیاک مشتعل شد، نباید شعله آن را خاموش نمود، مگر اینکه قبلاً بتوان جریان گاز را قطع کرد.در حین عملیات اطفاء ، باید سیلندرهای حاوی گاز آمونیاک را با آب خنک نمود.از پودر شیمیایی خشک یا گاز کربنیک یا آب به‌صورت اسپری جهت اطفاء می‌توان استفاده نمود.به هنگام عملیات باید از لباس کاملاً ایمن و سیستم حفاظتی دستگاه تنفس استفاده کرد.

1552217221 komak avalie

کمک های اولیه
 • تماس تنفسی : فرد مصدوم را به هوای آزاد ببرید و اگر تنفس به سختی انجام می شد به فرد دستگاه اکسیژن وصل کنید و به پزشک مراجعه کنید.
 • تماس پوستی : سریعا موضع را با آب ولرم و به آرامی شستشو دهید. در صورت سوختگی یا سوزش به پزشک مراجعه کنید.
 • تماس چشمی : سریعا چشم را با مقدار زیادی آب ولرم به آرامی و به مدت 10 تا 20 دقیقه شستشو دهید چشمها را با نوار استریل بسته و به پزشک مراجعه کنید.
 • بلع و گوارش : به مصدوم شیر یا آب بدهید و اجازه دهید از طریق تهوع، تخلیه گوارشی شود در صورتی که مصدوم هوشیار نباشد از برگرداندن محتویات معده بصورت اجباری اجتناب کنید.
طریقه نگهداری و حمل ونقل

آمونیاک باید در سیلندرهای استیل نگهداری و توسط تانکرهای مخصوص آن حمل گردد. باید سعی نمود از رسیدن تنشهای فیزیکی و حرارت زیاد به ظروف محتوی آمونیاک جلوگیری شود. انبار و محل نگهداری آن باید مقاوم در برابر حریق بوده و دارای سیستم اعلام و اطفاء اتوماتیک باشد.آمونیاک باید جدا از موادی چون گازهای اکسید کننده ، کلر ، برم ، ید و اسیدها نگهداری شود.

بازار جهانی

ارزش بازار جهانی Ammonia در سال 2016 حدود 48.65 میلیارد دلار بوده و انتظار می رود که تا سال 2025 به مقدار 76.64 میلیارد دلار برسد. مطابق پیش بینی ها، همچنین انتظار می رود که تا پایان دوره پیش بینی شده، با رشدی حدود 5.3 درصد از سال 2017 تا سال 2025 دست پیدا کند. منطقه آسیا پاسفیک در سال 2016 بر این بازار چیره شده و پیش بینی ها، سریع ترین نرخ رشد در این بازار را برای این ناحیه متصور می باشند.

آمونیاک

قیمت – فروش مواد شیمیایی مرک آلمان – شیمی کهن

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان در زمینه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص خرید آمونیاک  می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود ارسال کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کنیم .

جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید.

 

جهت اطلاعات بیشتر محصولات مرک آلمان کلیک کنید:

سوالات متداول:

کاربرد آمونیاک چیست؟ آمونیاک یک ماده شیمیایی ساخته شده از اتم های نیتروژن و هیدروژن است. … در صنعت کشاورزی از خواص و فواید آمونیاک به عنوان کود نیتروژنه بهره می‌برند.

منابع : دانشنامه رشد ، مبتکران شیمی ، تهران اسید ،

راههای ارتباطی :
021-66895887(ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447 (ساعات تماس 24ساعت)

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت