توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
فروش کیتوسان

فروش کیتوسان

 • در این مطلب نکاتی درباره فروش کیتوسان (Chitosan) و کاربرد این ماده بازگو می کنیم.یکی از موادی که شرکت سیگما آلدریچ آن را تهیه می کند کیتوسان است.که با کدهای 448869،417963،448877 و با cas: 91012-76-4 در شرکت شیمی کهن  عرضه می گردد.این ماده تشکیل شده از واحدهای تکرار شونده کیتین است.کیتوسان از جوشاندن کیتین در محلول پتاس به دست می آید.

  حال می خواهیم بدانیم کیتین چیست؟کیتین یک مولکول پلی ساکارید است، که فرمول شیمیایی آن C8H13NO5  است.این ماده به صورت فراوان در اسکلت خارجی موجوداتی مانند میگو و خرچنگ یافت می شود.همچنین برخی از گیاهان پست مثل مخمرها و کوتیکول حشرات هم این ماده را دارند.آرتمیا نوعی میگوی آب شور است که در دریاچه هایی مانند دریاچه ارومیه زندگی می کند.فروش کیتوسان شکل استیل زدایی شده کیتین است.این ماده بعد از سلولز فراوان ترین پلی ساکارید در طبیعت است.

  کاربرد های مهم و فراوان کیتوسان

  • سازگاری زیستی با سایر مواد
  • قابلیت هضم آسان
  • سمی نبودن و قدرت جذب بالا

  کیتوسان(chitosan)

  کیتوسان چیست؟

  کیتوسان مشتقی از گلوکان با واحدهای تکرار شونده کیتین است که توسط روگت در سال ۱۸۵۹ با عامل شناخته شده‌ای بروز نمودهو بسیار شایع تر از نوع ثانویه می‌باشد.اهمیت کیتین در تهیه و فروش کیتوسان از آن جا است که کیتوسان در فراورده‌های بالینی به دلیل سازگاری زیست‌شناسی با بقیه مواد،

  قابلیت هضم آسان، غیر سمی بودن، قدرت جذب بالا، و در دسترس بودن به عنوان یک حامل داروئی به کار می‌رود.کیتین از لحاظ ساختاری با سلولز تنها در یک گروه استامید تفاوت دارد.

  خصوصیات کیتوسان اغلب به طبیعت شیمیایی آن بستگی دارد.از جمله:

  1. درجه استیل زدایی
  2. جرم مولکولی
  3. کریستالیته
  4. بار یونی گروه‌های عاملی

  کاربرد کیتوسان

  فروش کیتوسان به دلیل کاربرد فراوان آن از اهمیت بالایی برخوردار است.از جمله کاربردهای این محصول می توان به :

  • کاربرد در صنایع آب و فاضلاب:این ماده به دلیل وجود مواد پلی کاتیونی باعث لخته شدن مواد اضافی می شود.همچنین به عنوان یک عامل کی لیت باعث به دام انداختن یون های فلزات سنگین می شود.
  • کاربرد در صنایع چاپ و بسته بندی:همانطور که گفتیم این ماده با محیط زیست سازگاری خوبی دارد.به دلیل همین خاصیت از آن در ساخت کاغذهای قابل بازیافت استفاده فراوانی می شود.این کاغذها سطح بسیار صافی دارند و همچنین در برابر رطوبت و پارگی مقاومت بالایی نشان می دهند.
  • کاربرد در صنایع نساجی
  • کاربرد در کارخانه های تولید مواد غذایی
  • کاربرد فراوان در پزشکی و بیو پزشکی و مهندسی پزشکی
  • و …

  فروش کیتوسان در پزشکی

  از کاربردهای در حال گسترش پلیمر کیتوسان در مهندسی پزشکی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:کاربرد در بهبود زخم، کاربرد در مهندسی بافت، کاربرد در ساخت حامل‌های دارویی در رهایش دارو،ساخت نانوحامل‌های کیتوسان در رهایش داروهای ضد سرطان و رهایش واکسن‌ها، ژن تراپی و زیست تصویر نگاری از ارگانهای حیاتی.فروش کیتوسان با درجه خلوص مناسب در سیستم‌های آزادسازی و رهایش دارویی، همودیالیز، پوست مصنوعی، مشمع‌های دارویی،

  بی حرکتی آنزیمی، لنزهای تماسی، بانداژ چشم، ارتوپدی، نخ جراحی، دندان پزشکی و کشاورزی به کار رفتهو علاوه بر آن اثراتی چون توانایی جذب چربی، کاهش گلوکز، کلسترول و تری گلیسرید و ضد میکروبی نیز آن گزارش شده است،از حلالیت اندک کیتوسان، باعث محدودیت‌هایی در کاربرد این ماده ارزشمند شده است.

  کیتوسان در بخش‌های مختلف صنعت داروسازی به اندازه‌ای اهمیت دارد که پیش بینی شده بود،در سال ۲۰۰۵ میلادی یکی از پرفروش‌ترین و مطرح‌ترین مواد اولیه تولید شده در جهان بوده و بازار جهانی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد.75درصد کیتوسان تهیه شده کاربرد دارویی و بهداشتی خواهد داشت.

  کیتوسان برای بهبود زخم

  با توجه به بررسی های زیادی که از نظر بیولوژیکی بر کیتین و کیتوسان انجام شده است، مشخص گردید که کیتین و کیتوسان خواص بهبود زخم دارند.در سال 2003 از کیتوسان هیدرولیز شده برای اصلاح الیاف آلجینات (یا آلجینیک اسید) استفاده شد.این کار باعث بهبود خواص کششی (درصد ازدیاد طول و استحکام) الیاف مورد نظر گشت و آن ها را برای کاربردهای پوشش زخم بسیار مناسب نمود.

  البته بررسی ها نشان داد که استفاده از کیتوسان هیدرولیز نشده در الیاف آلجینات اثر چندانی نداشتو تاثیر تقویت کنندگی از خود نشان نداد.به عنوان مثال، استحکام لیف افزایش نیافت که این نشان دهنده این است که فروش کیتوسان بیشتر شبیه یک پوشش عمل کرده است.تا اینکه عمل نفوذ کردن و تویت کردن لیف آلجینات را انجام دهد.

  اما کاهش وزن مولکولی که اثر مثبتی بر روی قابلیت کیتوسان در نفوذ به لیف آلجینات دارد.نه تنها مقدار کیتوسان لیف را افزایش می دهد بلکه باعث تقویت کردن ساختار لیف می گردد.بنابراین به محض استفاده،خواص کششی را افزایش می دهد. (در مقایسه با الیاف آلجینات/کیتوسان هیدرولیز نشده)و همچنین دارای قابلیت امکان آزادسازی ترکیبات فعال ضد باکتری (احتمالا قطعات کیتوسان هیدرولیز شده) می باشد.در واقع با افزایش میزان کیتوسان و بنابراین ایجاد فعالیت ضد باکتری مناسب،و به دست آوردن خواص فیزیکی مورد نیاز، به کار بردن این ترکیب در پوشش های زخم بسیار مناسب است.

  کیتوسان در صنایع غذایی

  به دلیل ویژگیهایی چون خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی و نیز جلوگیری از تغییر طعم و مزه و افزایش ماندگاری،از فروش کیتوسان به عنوان یک افزودنی در فراورده‌های گوشتی و لبنی استفاده می‌شود.همچنین در بسته‌بندی مواد غذایی، فیلم‌های تولید شده از کیتوسان بی خطرند و به طور وسیعی برای بسته‌بندی غذاها استفاده می‌شوند.این بسته بندیها علاوه بر اینکه دارای خاصیت ضد میکروبی هستند. از ویژگی مکانیکی خوبی نیز برخوردار می‌باشند.

  فروش کیتوسان برای صنایع غذایی

  تحقیقات نشان داده است، جعبه هایی که بوسیله نواری از کیتوسان با دانسیته پایین پوشش داده شده است.فاکتور های تازگی میوه مانند رنگ، کلروفیل و ویتامین نسبت به جعبه های عادی افزایش یافته است.همچنین اسپری کردن محلول حاوی کیتوسان بر روی میوه ها و گل ها موجب افزایش زمان نگهداری و پیش گیری از فساد زود هنگام محصول می شود.در ارتباط با ويژگی ضد میکروبی، واکنش کیتوزان با بار مثبت و ترکیبات غشاء سلولی میکروبی شامل ترکیبات فسفولیپیدی و پلی ساکاریدی با بار منفی، موجب تخریب غشاء سلولی و تغییر در نفوذ پذیری آن شده و به از دست رفتن ترکیبات داخل سلولی منجر می گردد.

  افزودن روغن اسانسی،نایسین و مواد ضد میکروبی دیگر فعالیت ضد میکروبی آن را تقویت می کنند. به عنوان مثال با افزودن روغن سیر، سوربات پتاسیم و نایسین، فعالیت ضد میکروبی فیلم کیتوزان بهبود یافته است. فیلم ها و پوشش های خوراکی کیتوسان می توانند جهت بهبود کیفیت و افزایش ماندگاری انواع مختلف مواد غذایی به کار روند.

  استفاده ازآنها در میوه ها و سبزیجات مختلف با کاهش سرعت تنفس، ممانعت از فساد میکروبی، کاهش اتیلن و به تأخیر انداختن رسیدن، سبب افزایش ماندگاری می شود. پوشش دهی با کیتوزان در فیله ماهی سالمون بدون پوست طی نگهداری در شرایط انجماد باعث به تأخیر افتادن اکسیداسیون چربی می شود.این پوشش به عنوان مانع بین فیله و اطرافش عمل می کند .نفوذ اکسیژن از محیط اطراف را کاهش می دهد.اثر پوشش کیتوزان حاوی اسانس روغنی دارچین روی کیفیت ماهی قزل آلای رنگین کمان نگهداری شده در یخچال نشان داده است

  کاربرد کیتوسان در صنعت

  در دهه هاي اخير، کيتين و کيتوزان به خاطر زيست تخريب پذيري در داخل بدن و زيست سازگاري آن‌ها توجه زيادي را به خود معطوف کرده‌اند. کيتوسان، فعاليت ضدميکروبي متوسطي نشان مي دهد. که از مازاد کاتيوني آن ناشي مي شود،و يک خاصيت مهم از نقطه نظر استفاده آن به عنوان يک ماده پزشکي است. شباهت طبيعي اين پليمر با گليکوزآمين گليکان که از مهمترين بخش‌هاي ماتريس خارج سلولي است.

  سبب گشته که فروش کیتوسان در چند سال اخير به عنوان داربست مهندسي بافت استفاده وسيعي داشته باشد. همچنين فرآيند پذيري اين پليمر به مراتب آسان تر بوده و باعث می‌شود .محصول نهايي داراي حاشيه سود بالاتري شود.گلوکوزامين و استيلگلوکوزآمين از جمله مواد حاصله از تخريب کيتوزان است.که يا در گليکو پروتئينهاي بدن مورد استفاده قرار ميگيرد و يا به صوت دي اکسيدکربن دفع مي گردد.

   بیشتر بخوانید: محصولات سیگما آلدریچ

  اگرچه کمبود استحکام مکانيکي جزء محدوديتهاي استفاده از اين پليمر زيست تخريب پذير زيست سازگار به حساب مي آيد.کامپوزيتهاي حاصله از آن به سرعت در حال رشد و توسعه هستند. کيتوسان با وزن مولکولي بسيار بالا و يا با درجه استيلاسيون بالا، به هيچ وجه در کاربردهاي مهندسي بافت قابل استفاده نيست.زيرا مشاهدات بسياري مبني بر سمي بودن آن گزارش شده‌است.از طرفي زيست تخريب پذيري اين پليمر نيز قابل کنترل نيست.

  ژلهاي کيتوزان پس از مرحله ايجاد پيوندهاي عرضي، استحکام مکانيکي مناسبي را بدست مي آورند. در محيطهاي آبي مقاوم ميگردند.با اين وجود در محيط مهاجم بدن که امکان تغییر PH در آن بالاست کيتوزان همچنان آسيب پذير است.جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شیمی کهن در تماس باشید.

  منابع:

  ویکی پدیا

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X