ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

ایزو پروپیل الکل

دسته بندی
تماس / Contact
 • تلفن : 66985887-021
 • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
 • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

ایزو پروپیل الکل

91 / 100

نام های مترادف با ایزوپروپیل الکل: ایزوپروپینول الکل، الکل پروپانول. شکل ظاهری ایزو پروپیل الکل: مایع بی رنگ، اشتعال پذیر است و بوی قوی دارد. ابوبکر محمد بن زکرای رازی شیمیدان ایرانی اولین بار الکل را از تقطیر شراب به دست آورد. نام آن را الکل نامید. بعد از مدتها به الکل تغییر نام داد. ایزوپروپیل الکل مایع ای قابل حل در آب می باشد.

این ترکیب به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود در صنایع مختلفی از جمله صنایع مواد غذایی، دارویی، و شیمیایی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای رایج آن می‌توان به محلول‌سازی، تصفیه، و ضدعفونی کننده اشاره کرد.

ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یک ترکیب شیمیایی است که به صورت مایع بی‌رنگ و بی‌بو می‌باشد. این ترکیب دارای فرمول شیمیایی C3H8O می‌باشد و وزن مولکولی آن حدوداً ۶۰٫۱۰ گرم بر مول است. ایزوپروپیل الکل از یک گروه ایزوپروپیل (CH3)2CH- و یک گروه هیدروکسیل (-OH) تشکیل شده است. این ترکیب در آب و اتانل حل نمی‌شود اما در بسیاری از حلال‌های آلی مانند اتر، استر، کلروفرم و استون حل می‌شود.

به عنوان یک حلال یا ماده میانی در سنتز شیمیایی، تهیه مواد شیمیایی، پلیمرها و عطرسازی استفاده می‌شود. این ماده به عنوان یک الکل نیز شناخته می‌شود که از نظر ساختاری شباهت زیادی به اتانول (الکل متعارف) دارد اما دارای زنجیره کربنی کوچکتری است.

ایزو پروپیل الکل

ایزو پروپیل الکل

مشخصات ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل یک ترکیب شیمیایی است که به صورت مایع بی‌رنگ و بی‌بو می‌باشد. فرمول شیمیایی آن C3H8O می‌باشد و وزن مولکولی آن حدوداً ۶۰٫۱۰ گرم بر مول است. این ترکیب از یک گروه ایزوپروپیل (CH3)2CH- و یک گروه هیدروکسیل (-OH) تشکیل شده است.

ایزوپروپیل الکل در آب و اتانل حل نمی‌شود اما در بسیاری از حلال‌های آلی مانند اتر، استر، کلروفرم و استون حل می‌شود. این ترکیب به عنوان یک حلال یا یک ماده میانی در سنتز شیمیایی، تهیه مواد شیمیایی، پلیمرها و عطرسازی استفاده می‌شود.

خواص و ساختار شیمیایی ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل دارای ساختار شیمیایی CH3CH(OH)CH3 است که از دو اتم کربن، هفت اتم هیدروژن و یک گروه هیدروکسیل (-OH) تشکیل شده است. خواص این ترکیب شیمیایی عبارتند از:

 1. حلالیت: ایزوپروپیل الکل در بسیاری از حلال‌های آلی مانند اتر، استر، کلروفرم و استون حل می‌شود.
 2. بی‌رنگ و بی‌بو بودن: این ترکیب به صورت مایعی بی‌رنگ و بی‌بو است که در برخورد با آن به راحتی تشخیص داده نمی‌شود.
 3. استفاده در صنایع شیمیایی: به عنوان ماده میانی در سنتز شیمیایی، تهیه مواد شیمیایی، پلیمرها و عطرسازی به کار می‌رود.
 4. عملکرد به عنوان حلال: به دلیل حلالیت خوب خود، به عنوان یک حلال مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. انعطاف‌پذیری: ایزوپروپیل الکل به عنوان یک ماده انعطاف‌پذیر در فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تهیه مواد مختلف شیمیایی نقش دارد.

این خواص ایزوپروپیل الکل را به یک ترکیب شیمیایی متنوع و کاربردی در صنایع مختلف تبدیل کرده است.

خواص و ساختار شیمیایی ایزو پروپیل الکل

خواص و ساختار شیمیایی ایزو پروپیل الکل

تولید ایزو پروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل از پروپن و از دو روش تولید می شود.روش اول آبدهی غیر مستقیم به پروپین با کاتالیزگر اسیدی همگن که از این روش در آزمایشگاه ها استفاده می شود. به این صورت که پروپیلن و اسیدسولفوریک درراکتورهای تحت فشار یک لیتری به صورت دوفازی ،مایع و گاز و نیم پیوسته در غلظتهای 65% ،75% ،85% ،95%  صورت میگردد.پس از پایان آزمایش محصول تولید شده را خالص سازی می کنند. و الکل 80% به دست می آید.و روش دیگر آبدهی مستقیم به پروپیلن با حضور کاتالیزور اسیدی ناهمگن.

خواص فیزیکی و شیمیایی ایزو پروپیل الکل

دمای ذوب و جوش

ایزو پروپیل الکل دارای دمای ذوب و جوش مناسبی است که آن را به یک ماده قابل استفاده در فرآیندهای مختلف صنعتی می‌تبدیل می‌کند.

حلالیت

این ترکیب به خوبی در محلول کردن مواد مختلف عمل می‌کند و به عنوان یک حلال در فرآیندهای شیمیایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکسیداسیون و سایر ویژگی‌ها

این ترکیب در مقابل اکسیداسیون مقاوم بوده و ویژگی‌های دیگری همچون پایداری در شرایط مختلف را دارا می‌باشد.

کاربرد ایزو پروپیل الکل

 • از ایزو پروپیل الکل در فرایند تخمیر استفاده می کنند.
 • ایزو پروپیل الکل ماده اصلی در تولید شیشه شورها و مواد ضد عفدنی کننده است.
 • ایزو پروپیل الکل ماده اولیه در تولید مواد آرایشی چون،لاک ناخن،اسپری مو و …است.
 • نقش حلال در صنعت دارو سازی،رزین و استرهای سلولزی واکنش های شیمیایی و آزمایش های بیولوژیکی دارد.
 • به عنوان ماده ضد عفونی کننده برای تمیز کردن پوست زمان جراحی استفاده می شود.
 • ایزوپروپیل الکل در صنعت چاپ به دلیل خاصیتی که دارد دمای آب را در دستگاه های چاپ پایین می آورد
 • و قابلیت تبخیر آن بسیار پایین است،استفاده می شود.

نکات ایمنی استفاده از ایزوپروپیل الکل (msds)

 • احتراق : اایزو پروپیل  الکل ماده ای قابل احتراق است. برای جلوگیری از احتراق شعله، جرقه و استعمال دخانیات نباید در جایی که این ماده می باشد صورت بگیرد.در صورت احتراق باید از مواد خشک شیمیایی ،دی اکسید کربن، هالوژن، اسپری آب ، کف الکلی استفاده کرد.
 • انفجار : اگر گاز ایزوپروپیل الکل با هوا مخلوط شود. احتمال انفجار وجود دارد. بدین ترتیب در محیطی که این ماده وجود دارد. باید محیط بسته، تهویه مناسب و روشنایی ضد انفجار باشد.در زمان حریق سیلندرها را توسط اسپری آب خنک نگه داشته شوند.
 • تنفس: در صورت تنفس بخارات این ماده باعث صرفه ،تنگی نفس و از کار افتادن دستگاه تنفسی می باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، تهویه مناسب استفاده شود.در صورت وقوع این اتفاق هوای تازه ،بیمار را گرم نگهدارید،درصورت لزوم تنفس مصنوعی، به پزشک مراجعه کنید.
 • تماس با پوست : باعث تحریک وقرمزی می شود. بنا بر این بهتر است. زمان استفاده از این ماده از دستکش و لباس ایمنی استفاده شود.
 • تماس با چشم: تماس این ماده باچشم باعث درد، تحریک و قرمزی چشم می شود. برای جلو گیری از وقوع این اتفاق بهتر است از عینک ایمنی استفاده شود. در صورت تماس با چشم به پزشک مراجعه کنید.
 • گوارش : در این صورت باعث خفگی،اسهال،کاهش فشار خون و انقباظ شکم می شود.برای جلوگیری از این اتفاق از خوردن و آشامیدن در محل نگهداری این ماده خود داری شود.در صورت خورده شدن این ماده سریعا به پزشک مراجعه شود.

تفاوت ایزوپروپیل الکل و اتانول

ایزو پروپیل الکل یک ترکیب شیمیایی است که در بسیاری از صنایع بکار می‌رود. این ترکیب از خانواده الکل‌ها می‌باشد و به صورت مایع بی‌رنگ و بدون بو است.

تفاوت اصلی بین ایزوپروپیل الکل و اتانول (الکل متعارف) در ساختار شیمیایی و خواص آن‌ها است. در حالی که ایزوپروپیل الکل دارای ساختار CH3CH(OH)CH3 است، اتانول دارای ساختار CH3CH2OH می‌باشد.

تفاوت‌های دیگر عبارتند از:

 1. زنجیره کربنی: ایزوپروپیل الکل دارای زنجیره کربنی دوگانه (یک زنجیره اصلی و یک گروه متصل به زمینه اصلی) است، در حالی که اتانول دارای زنجیره کربنی تکی می‌باشد.
 2. نقطه ذوب و جوش: ایزوپروپیل الکل دارای نقطه ذوب و جوش بالاتری نسبت به اتانول است.
 3. خواص فیزیکی: اتانول در مقایسه با ایزوپروپیل الکل به صورت مایع بی‌رنگ و بی‌بو می‌باشد، در حالی که ایزوپروپیل الکل دارای بو و رایحه مشخصی است.
 4. استفاده‌های مختلف: اتانول به عنوان الکل متعارف برای مصرف انسانی (به عنوان ماده آرامبخش، ضدعفونی‌کننده و …) استفاده می‌شود، در حالی که ایزوپروپیل الکل بیشتر به عنوان حلال و ماده میانی در صنایع شیمیایی و عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این تفاوت‌ها باعث می‌شود که این دو ترکیب شیمیایی در کاربردها و مصارف مختلفی از جمله صنایع شیمیایی، پزشکی و بهداشت مورد استفاده قرار گیرند.

کاربردهای ایزو پروپیل الکل در صنایع مختلف

 • صنایع مواد غذایی

این ترکیب به عنوان یک محلول‌دهنده و ضدعفونی کننده در تولید بسیاری از محصولات غذایی مانند آب معدنی و انواع نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • صنایع دارویی

در تولید بسیاری از داروها، ایزو پروپیل الکل به عنوان یک ماده حل کننده و حفظ کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • صنایع شیمیایی

این ترکیب در تولید انواع مواد شیمیایی مانند رنگ‌ها و رزین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای ایزو پروپیل الکل در صنایع مختلف

کاربردهای ایزو پروپیل الکل در صنایع مختلف

اثرات جانبی و ایمنی ایزو پروپیل الکل

اثرات جانبی در صورت مصرف بیش از حد

استفاده بیش از حد از ایزو پروپیل الکل ممکن است منجر به اثرات جانبی مانند تحریک پوست، ایجاد تحریک در چشم‌ها و تنگی نفس شود.

ایمنی در مقایسه با دیگر مواد شیمیایی

این ترکیب در مقایسه با برخی مواد شیمیایی دیگر ایمن‌تر به نظر می‌رسد و اثرات جانبی کمتری دارد.

راهنمای استفاده ایمن از ایزو پروپیل الکل

آموزش استفاده در صنایع مختلف

استفاده صحیح از ایزو پروپیل الکل در صنایع مختلف نیاز به آموزش و آشنایی با روش‌های استفاده ایمن دارد.

اقدامات احتیاطی

قبل از استفاده از ایزو پروپیل الکل، لازم است اقدامات احتیاطی مانند استفاده از دستکش و ماسک صورت انجام شود تا از احتمال بروز مشکلات جانبی جلوگیری شود.

مقایسه ایزو پروپیل الکل با دیگر مواد شیمیایی مشابه

مقایسه با الکل اتیلیک

ایزو پروپیل الکل در برخی جنبه‌ها با الکل اتیلیک شباهت دارد اما در برخی دیگر از جمله خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت است.

مقایسه با دیگر الکل‌ها

ایزو پروپیل الکل با دیگر انواع الکل‌ها مانند متانول و بوتانول از لحاظ خواص و کاربردها متفاوت است و هر کدام در صنایع خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نتیجه‌گیری

با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی، کاربردهای گسترده و ایمنی نسبی ایزو پروپیل الکل در صنایع مختلف، این ترکیب یکی از مواد شیمیایی مهم و بسیار کارآمد در صنایع مختلف می‌باشد.

خرید ایزو پروپیل الکل

شرکت شیمی کهن نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید ایزو پروپیل الکل با بخش فروش شرکت شیمی کهن تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.نیکوتین جویس 

ارسال کالاهای موجود در انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد.

روش ارسال کالا مشتریان تهرانتوسط پیک

 ارسال مشتریان سایر شهرها

توسط شرکت های حمل و نقل ( تیپاکسپستترمینال )

خرید ایزو پروپیل الکل

قیمت – فروش ایزو پروپیل الکل

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص فروش ایزو پروپیل الکل می باشد. این شرکت در زمینه واردات محصولات سیگما از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک آلمان و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.خرید نیکوتین مایع

همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود  ارسال  کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.نیکوتین مایع

جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید.

راههای ارتباطی :
021-66895887(ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447 (ساعات تماس 24ساعت)

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت