ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

اسید فرمیک Formic acid

دسته بندی
تماس / Contact
 • تلفن : 66985887-021
 • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
 • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

اسید فرمیک Formic acid

83 / 100

در دنیای علم و صنعت، اسید فرمیک Formic acid یکی از مواد شیمیایی بسیار مهم و گسترده‌ای است که در بسیاری از زمینه‌های مختلف به کار می‌رود. در این مقاله، به بررسی این ترکیب شیمیایی ارزشمند پرداخته و کاربردها، خواص، و مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

اسید فرمیک Formic acid که با نام اسید متانوییک نامیده می شود،ساده ترین اسید کربوکسیلیک بوده و فرمول شیمیایی آن HCOOH یا HCO2H است. اسیدفرمیک یک ماده واسطه مهم درسنتز مواد شیمیایی است. این ماده به طو طبیعی در برخی از مورچه ها بوجود می آید. کلمه (فرمیک) ازکلمه لاتین برای مورچه، فرمیکا می آید. در صنعت، اسید فرمیک از متانول تولید می شود.

اسید فرمیک Formic acid

اسید فرمیک Formic acid یکی از اسیدهای آلی است که به صورت مایع بی‌رنگ، قابل حل در آب و با بوی شدید و تند شناخته می‌شود. فرمول شیمیایی آن CH2O2 می‌باشد و به عنوان یک اسید ضعیف شناخته می‌شود.

اسید فرمیک یا همان متانوئیک اسید، یک ترکیب شیمیایی اسیدی است که در طبیعت معمولاً در نیش حشراتی مانند مورچه و زنبور وجود دارد. این اسید با فرمول شیمیایی HCOOH شناخته می‌شود و ساده‌ترین عضو از گروه کربوکسیلیک اسیدها محسوب می‌شود. اسید فرمیک به صورت مایع بی‌رنگ، سمی و خورنده است و در آب به‌خوبی حل می‌شود.

 • نام ماده : اسیدفرمیک
 • انگلیسی : Formic acid
 • اسم تجاری : اسید مورچه
 • دانسیته : g/cm3 1.22
 • جرم مولکولی : g/mol 46.03
 • CAS Number : 64-18-6

اسید فرمیک Formic acid

مشخصات ماده اسید فرمیک Formic acid

شرکت مرک آلمان (Merck) یک شرکت پیشرو در زمینه تولید مواد شیمیایی، محصولات آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی است. برای مشاهده لیست قیمت محصولات مرک می توانید به وب سایت آنها به آدرس www.merckmillipore.com/FR/fr مراجعه کنید. در این وب سایت می توانید به راحتی محصولات سیگما را بر حسب نام، شماره فهرست، دسته بندی، برند و… جستجو کنید. همچنین، می توانید با مشاهده فهرست محصولات در بخش های مختلف وب سایت، به راحتی به دسته بندی های محصولات مرک دسترسی پیدا کنید.

1.10854

Supelco

Formic acid 90 %

for determination of viscosity acc. to DIN EN ISO 307

Select a Size

2.5 L
Synonym(s):Methanoic acid solution, Formylic acid solution
 • نام شیمیایی: اسید فرمیک یا متانوئیک اسید
 • فرمول شیمیایی: HCOOH
 • وزن مولکولی: حدود 46.03 گرم بر مول
 • شکل ظاهری: مایع بی‌رنگ
 • ویژگی‌ها: سمی و خورنده
 • حلالیت: حل در آب به خوبی
 • منشأ: معمولاً در نیش حشراتی مانند مورچه و زنبور وجود دارد
 • استفاده‌ها: استفاده در صنایع شیمیایی، علوم زیستی، کشاورزی و دامپزشکی

Formic acid

خواص اسید فرمیک Formic acid

خواص ضد قارچی اسید فرمیک باعث می‌شود که این ماده به عنوان یک ماده مؤثر در درمان عفونت‌های قارچی و پیشگیری از آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

اسیدفرمیک یک مایع بی رنگ است که دارای بوی شدید و نافز در دمای اطاق است.این ماده شیمیایی صنعتی با آب و حلال های آلی قطبی ترکیب می شود و تا حدودی محلول در هیدروکربن ها است.در هیدروکربن ها و درفاز بخار،این ماده با سایر مولکول ها پیوند هیدروژنی تشکیل می دهد.به دلیل گرایش به پیوند هیدروژنی،اسیدفرمیک درفازگاز ازقانون گاز ایده آل پیروی نمیکند.

اسید فرمیک Formic acid جامد،که می تواند به دو شکل وجود داشته باشد،شامل یک شبکه بی پایان از مولکول اسیدفرمیک با پیوند هیدروژنی است.اسیدفرمیک همچنین با آب آزئو تروپ (4/22 درصد)تشکیل می دهد.

تولیداسید فرمیک در طبیعت

درطبیعت،این ماده  دراثر مورچه ها و در برخی از زنبورهای عسل یافت می شود.مورچه های چوب از گونه فرمیک ها می توانند اسید فرمیک را بر روی شکار خود یا برای دفع از خود اسپری کنند.این ماده دربرخی از گونه های گیاهی نیز یافت می شود.اسیدفرمیک یک ماده طبیعی موجود در اتمسفر است زیرا این ماده ازگازهای متصاعد شده از جنگل ها انتشار می یابد.

مطالعات نشان داده است که اسید فرمیک دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می‌تواند در مقابله با آسیب‌های اکسیداتیو و پیری زودرس مؤثر باشد.

شما می توانید جهت خرید اسید فرمیک Formic acid واستعلام قیمت با تلفن های مستقیم بخش فروش شرکت شیمی کهن  تماس گرفته و با کارشناسان فروش در ارتباط باشید.

فرایند تولید اسیدفرمیک 

هنگامی که متانول و مونوکسید کربن درحضوریک باز قوی ترکیب می شوند.محصول تولیدی از آن طبق واکنش زیر متیل فرمیت است.درصنعت ،این واکنش درفاز مایع درفشار بالا انجام می شود.شرایط واکنش معمول عبارتند از oC80 و 40 اتمسفر. متداولترین باز بکار رفته در این واکنش متوکسید سدیم است.ازهیدرولیز متیل فرمیت،اسیدفرمیک تولید می شود.

HCO2CH3+H2O>HCO2H+CH3OH

هیدرولیز کارآمد از متیل فرمالیت نیاز به مقدار زیادی آب دارد.مسیرهای دیگری نیز وجود دارد.ابترا متیل فرمات با آمونیاک به فرمامید تبدیل می شود .و پس از آن با اسیدسولفوریک هیدرولیز می شود.

HCO2CH3+NH3>HC(O)NH2+CH3OH

2HC(O)NH2+2H2O+H2SO4<2HCO2H+(NH4)2SO4

اشکال این روش دفع مواد سولفات آمونیوم از محلول نهایی است.این مشکل بعضی از تولید کنندگان را مجبور کرده از همان روش سنتی برای تولید این ماده استفاده کنند.دریکی از این فرایندها که توسط BASF استفاده می شود فرمیک اسید با روش استخراج مایع با یک پایه آلی حرف می شود.

تولیداسید فرمیک در طبیعت

کاربردهای اسیدفرمیک Formic acid

 • استفاده عمده ازاسیدفرمیک Formic acid به عنوان یک ماده نگهدارنده و ضدباکتری درخوراک دام است.
 • دراروپا،آنرا در علوفه های تازه برای افزایش تخمیر اسیدلاکتیک و مهار تشکیل اسیدبوتیریک استفاده می شود.
 • همچنین اجازه می دهد تا تخمیر باسرعت بیشتر و در دمای پایین تر انجام شود، که این امر باعث حفظ ارزش غذایی این علوفه می شود.
 • اسیدفرمیک برخی از فرایندهای پوسیدگی را متوقف می کند و باعث می شود.
 •   مواد خوراکی ارزش غذایی خود را برای مدت طولانی تری حفظ کنند.
 • به طور گسترده ای برای حفظ غذای گاو تا زمستان استفاده می شود.
 • ازاسیدفرمیک Formic acid درصنایع طیور،گاهی اوقات به عنوان افزودنی به مواد غذایی برای کشتن باکتری E.COli اضافه می شود.
 • استفاده از آن به عنوان نگهدارنده برای علوفه و خوراک دام 30%مصرف جهانی درسال 2009 را تشکیل داد.

کاربرد اسید فرمیک در صنعت چرم سازی

 • اسیدفرمیک نیز بطورقابل توجه ای درتولید چرم،ازجمله برونزه کردن (23%مصرف جهانی درسال 2009)و در رنگرزی و اتمام نساجی (9% از مصرف جهانی درسال 2009) به دلیل ماهیت اسیدی آن استفاده می شود.استفاده از آن به عنوان یک تجمع ساز در تولید لاستیک 6درصد از تولید جهانی درسال 2009 را به خود اختصاص داد.

این ماده بجای اسید معدنی درتولیدمحصولات پاک کننده و تمیز کننده ی مختلف استفاده می شود.مانند پاک کننده آهک و پاک کننده کاسه توالت و… برخی از استرهای فرمیت، عطر و طعم مصنوعی هستند.

کاربرد اسید فرمیک در صنعت چرم سازی

کاربرد دارویی

گزارش شده است که کاربرداسید فرمیک Formic acid یک درمان موثر برای زگیل است.کاربرداین ماده برای استفاده درسلول های سوختی درحال حاضر مورد بررسی قرار گرفته است.این ماده به عنوان یک مولفه فاز متحرک درتجزیه و تحلیل کروماتوگرافی مایع کروماتوگرافی با عملکرد بالا (RP-HPLC) و تکنیک های جداسازی برای جداسازی ماکرو مولکول های هیدرو فوب مانند پپتیدها ،پروتیین ها و ساختارهای پیچیده تر ازجمله ویروس های دست نخورده به کار می رود.هنگامی که این ماده سنجش اسپکترومتر ترکیب می شود،مزایای متعددی نسبت به اسیدفسفریک ازخود نشان می دهد.

اطلاعات بازار اسید فرمیک

تقاضای بازار به دلیل استفاده از آن درتولید لاستیک و تولید چرم درحال افزایش است.ارزش بازار جهانی اسیدفرمیک تا سال 2024 می تواند بیش از 80میلیلارد دلار باشدکه این امر می تواند باعث افزایش تقاضای محصول شود.این محصول درغلظت 85% ،90% ،94% و 99% استفاده می شود و اسید فرمیک Formic acid  بادرصد 85% به دلیل غلظت کم آن،کمتر برای انسان و محیط زیست زیان آور است.همچنین،تولیدکنندگان با استفاده از غلظت های سفارشی بسته به کاربردهای خاص ،می توانند رشد این صنعت را افزایش دهند.

آسیا و اقیانوسیه ،به رهبری ژاپن،کره جنوبی ،استرالیا ،مالزی و چین اندازه بازار اسیدفرمیک،ممکن است با توجه به افزایش تولید این کشورها درصنایع نساجی ،چرم و لاستیک،رشد سریع را تجربه کند.مصرف گوشت درچین ممکن است درمدت زمان پیش بینی شده تقریبا 60کیلو گرم به ازای هرنفر افزایش یابد که در پی آن افزایش تقاضا برای خوراک دام و طیور بوجود خواهد آمد که این امر تاثیر مثبتی برتقاضای بازار این ماده درمنطقه خواهد داشت.

 

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت