توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
استیک اسید

استیک اسید

 • استیک اسید یکی ازمهمترین ترکیبات(CH3COOH) ترکیب آلی بافرمول مولکولی کربوکسیلیک اسیدها میباشد.نام های دیگرآن عبارتند از: اتانونیک اسید، استیک اسید گلاسیال و اتیل اسید.این ماده شیمیایی مایعی بی رنگ و بی بو شبیه سرکه می باشد.که قدرت خورندگی بسیار بالایی دارد نقطه جوش آن 117,9 درجه سانتی گراد و نقطه ذوب آن 61,9 درجه سانتی گراداست و بطور کامل درآب مخلوط می شود.این ماده به دو صورت مصنوعی و طبیعی (توسط باکتری)تولید می شود.

  بطور طبیعی ازمیوه ها و برخی از مواد غذایی فاسد شده ازفرایند تخمیر بدست می آید. یکی از آن توسط انسان می باشدمحلول رقیق استیک اسید توسط تخمیر و اکسیدشدن اسیدهای قدیمی شناخته شده. کربوهیدرات های طبیعی تشکیل می شودکه به آن سرکه می گویند.درصنعت از این ماده درآماده سازی استات های فلزی و در برخی از فرایندهای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. وینیل استات در تولید پلاستیک،سلولزاستات درتولید فیلم های عکاسی و منصوجات،و استرهای فرار آلی (ماننداتیل و بوتیل استات) بطورگسترده به عنوان حلال برای رزین ها ،رنگ ها و لاک ها مورد استفاده قرار می گیرند.

  ازلحاظ بیولوژیکی، استیک اسید یک ماده زیستی (متابولیک)مهم است که بطور طبیعی درمایعات بدن و آب میوه ها موجود می باشد.این ماده مایعی خورنده و بی رنگ است نقطه جوش 117,9 درجه سانتی گراد و نقطه ذوب 16,6 درجه سانتی گراد دارد و کاملا باآب مخلوط می شود.

   

  .

  تاریخچه استیک اسید

  استیک اسید یکی از قدیمی ترین ماده هایی است که بشر کشف کرده زیرا در دوران باستان انسان ها هنگام تهیه شراب ازفرایند تخمیر به وجود سرکه پی برده بودند. فیلسوف یونانی تئوفاراستوس درقرن سه پیش از میلاد واکنش بین کربنات سرب و زاج های سبز ایجاد از نمک های مس و استات مس را توسط واکنش بین سرکه و تولید رنگ دانه ها را شرح داد.

  درزمان قدیم رومیان باستان شراب های خود را در قدح های سربی نگه میداشتند که شراب شیرینی تولیدشود.که طعم شیرین شراب ناشی از استات سرب بوده است که امروزه دانشمندان sapa اسم مرگ زودرس بسیاری از اشراف رومی را مصرف همین نوع شراب و وجود استات سرب آن می دانند. نخستین بار دانشمندان عصر رنسانس استیک اسیدگلایسیال را از تقطیر خشک استات های فلزی تهیه کردند و در سال 1847 همون کولب شیمیدان آلمانی اسیداستیک را از مواد معدنی سنتز کرد

  کاربردها

  1-تولیدترکیبات شیمیایی

  اتانوئیک اسید به عنوان یک معرف شیمیایی برای تولید تعدای ترکیب شیمیایی استفاده می شود. این است که عمدتا درتولید وینیل استات مونومر،آنیدرید استیک و استر استفاده می شود.

  2-خالص سازی ترکیبات آلی

  برای خالص سازی ترکیبات آلی ،اسیداستیک به عنوان یک حلال برای کریستال شدن استفاده می شود.

  3-کاربرد در پزشکی

  استافیلوکوک ،pseudomonas اسیداستیک می تواند به عنوان یک ضدعفونی کننده دربرابر انتروکوک ،استرپتوکوک و دیگران استفاده شود.همچنین در غربالگری سرطان رحم استفاده می شود.سازمان بهداشت جهان استیک اسید را در فهرست داروهای ضروری خود فهرست کرده است.همچنین برای درمان عفونت گوش خارجی مانند رشدقارچ و باکتری استفاده می شود.

  4-بعنوان افزودنی موادغذایی

  ازاین ماده درسرکه استفاده می شود که بعنوان یک مکمل درترشی و سبزیجات خام و سایر مواد غذایی مورد مصرف قرار می گیرد.

  5-تولید جوهر و رنگ

  این اسید برای تولیدجوهر و رنگ مصرف می شود.

  6- صنعت عطر

  اسیداستیک درساخت عطرنیزکاربرد دارد

  فرایند تبدیل استات دربدن

  استیک اسید می تواند درصنعت توسط هوا اکسید بشود به استالدهید،اکسیدتوسط اتانول (اتیل الکل)و اسید به وسیله بوتان و بوتن .امروزه اسید سرکه ازواکنش بین متانول و کربن مونواکسید توسط کاتالیست رودیوم -یون ید که توسط شرکت مونسانتو در دهه 1960تولید شد،تولیدمی شود.

  این روش ،مقرون به صرفه میباشد زیرا متانول و مونواکسید کربن ارزان و مصرف آن ها مقرون به صرفه می باشد.

  روش دیگر تولید اسیداکسیداسیون بوتان میباشد

  حرارت بوتان با اکسیژن هوا در حضوریون های فلزی منگنز،کبالت و کروم که پرواکسید تولید می شود و این پروکسید دراثر تجزیه، استیک اسید را تولیدمیکند.روش سوم اکسیداسیون استالدئید:استالدئید درشرایط ملایم و در حضور کاتالیزگرهای ساده فلزی مثل منگنز و کروم توسط هوا اکسید شده و استیک اسیدتولید می شود.

  2CH3CHO + 2O2—–>2CH3COOH

  این واکنش محصولات جانبی نیز به همراه دارد که عبارتند از اسیدفرمیک،استات استیل و به دلیل پایین بودن نقطه جوش آنها از استیک اسید می توان با روش تقطیر جداسازی انجام داد. اسیداستیک یکی از مهمترین موادشیمیایی موجود درجهان می باشدو یکی از اصلی ترین مواد خام، استیک اندرید و استر استات مانند اتیل استات (که برای (VAM)برای تولیدمونومر وینیل استات،چسب ،جوهر و لوازم آرایشی استفاده می شود).ایزوپروپیل استات(درجوهر چاپ و پوشش ها استفاده می شود).

  • ازاستیک اسید معمولا برای تولید پروفیل ترفتالیک اسید استفاده می شود.
  • دربسته بندی ها،فیلم های عکاسی و بخش های مغناطیسی کاربرد دارد.
  • برای فیبرهای PET پلی استری و درشیشه های آب و مایعات دیگر کاربرد دارد.

  شرایط نگهداری:

  اسیداستیک باید دریک مکان دور از گرما یا سایرمنابع احتراقی نگهداری شود.ازمواد ناسازگار از جمله عوامل اکسیدکننده ،عوامل احیا کننده،فلزات ،اسیدها و مواد قلیایی دور نگه داشته شود.اسیداستیک را دریک مکان خنک و با تهویه مناسب درظرف مهکم و با بسته بندی مناسب نگهداری کنید

  فروش استیک اسید

  شرکت شیمی کهن  یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی بخصوص اسیداستیک می باشد. شما عزیزان می توانید برای خرید و اطلاع از قیمت محصولات این شرکت با شماره های مستقیم بخش فروش تماس گرفته و با کارشناسان ما در ارتباط باشید. از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول به همراه مقدار درخواستی خود را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X