ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر
tel

ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی

دسته بندی
تماس / Contact
  • تلفن : 66985887-021
  • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
  • ایمیل : meshkanim1984@gmail.com

ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی

ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی – اگر با کمی دقت به اطراف خود بنگرید، خواهید دید در تمام محصولاتی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنید، مواد شیمیایی نقش مهمی دارند. در هر خانه ای تعداد زیادی از محلول های مختلف با هدف تمیز کردن و خوشبو کردن محیط خانه و رعایت اصول بهداشتی وجود دارد.  حال با استفاده از آنها این سوال پیش می آید که به دلیل وجود مواد شیمیایی مختلف در ترکیبات آنها، مصرف محلول ها تا چه حد می تواند بر سلامت انسان تاثیر سوء داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم محصولات مختلف شوینده را از نظر ترکیبات شیمیایی  بررسی کنیم.

شرکت شیمی کهن ،نمایندگی فروش مواد شیمیای مرک در ایران می باشد. این شرکت ارائه دهنده خدمات به مشتریان عزیز می باشد. کلیه محصولات مواد شیمیایی آزمایشگاهی از جمله مواد مرک، سیگماآلدریچ و کلیه محصولات آزمایشگاهی را می توان در نمایندگی سیگماآلدریچ و نمایندگی مرک در شیمی کهن که به مشتریان ایرانی ارائه می دهد بدست بیاورید

ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی

شوینده ها :

انواع مختلفی از شوینده ها به منظور شستن لباس در بازار وجود دارد. که هر کدام در ترکیب خود از مواد شیمیایی خاصی استفاده می کنند. اگر به ترکیبات روی برچسب هر محصول دقت کنید، می بینید که روی آنها آنزیم کاتیونی، آنیونی یا غیریونی قید شده است. این آنزیم ها با هدف از بین بردن لکه های چربی و گرد و خاک چسبیده به روی لباس ها اضافه می شوند.

هر کدام از این آنزیم ها اثرات منفی خاص خود را برای بدن دارند. به عنوان مثال آنزیم های کاتیونی بسیار سمی بوده و درصورت بلعیدن می تواند تهوع، استفراغ و حتی تشنج را باعث شود. اما مواد شوینده غیریونی کمتر سمی بوده و تنها می تواند باعث تحریک پوست و چشم شده یا حتی حساسیت نسبت به دیگر مواد شیمیایی را برای فرد به وجود آورد.

درکنار شوینده های البسه ، شوینده های همه منظوره نیز در بازار وجود دارند. در ترکیبات خود شامل دترجنت، حلال ها و ضدعفونی کننده ها می شوند. برای تولید این نوع از شوینده ها از آمونیاک، اتیلن گلیکول مونو بوتیل استات، سدیم هیپوکلریت و تری سدیم فسفات استفاده می شود. این نوع از ترکیبات در دسته مواد شیمیایی خطرناک قرار می گیرند.

شوینده های چند منظوره

می توانند باعث تحریک چشم، بینی و پوست شوند. به همین دلیل هنگام استفاده از آنها توصیه شده است از دستکش برای محافظت از پوست خود استفاده کنید و تهویه هوای مناسبی را برای محیط خود ایجاد نمایید.

لازم به یادآوری است که از مخلوط کردن دو شوینده متفاوت با هدف تمیزی بیشتر پرهیز کنید. زیرا با توجه به مواد شیمیایی موجود در ترکیب آنها، گاز خطرناک کلرآمین تولید می شود که مشکلات حاد تنفسی و حتی مرگ را به همراه دارد.

علاوه براین نوع از شوینده ها، در هر خانه ای از مایع های ظرفشویی نیز به کررات استفاده می شود. این نوع از مواد شوینده نیز دارای آنزیم های آنیونی و کاتیونی و یا غیریونی هستند. ماده اصلی برای تولید مایع ظرفشویی چه دستی و چه مایع مخصوص ماشین های ظرفشویی، فسفات است.

مسلما به دلیل قدرت بالای مایع های ماشین ظرفشویی نسبت به مایع های دستی، این نوع خطرات بیشتری را به همراه دارد و می تواند باعث تحریک پوست و حتی سوختگی پوست شود. مایع های ظرفشویی دستی که ملایم تر هستند، تنها در صورت بلعیدن منجر به تحریک دهان و گلو می شود ولی خطر جدی را ایجاد نمی کند.

سفیدکننده ها :

سفیدکننده های خانگی اغلب حاوی سدیم هیپوکلریت هستند که ماده ای بسیار خطرناک است. این ماده شیمیایی در صورت تنفس و یا تماس با پوست می تواند باعث تحریک پوست و دستگاه تنفسی شود. سفیدکننده ها به عنوان یک ماده خورنده قوی معرفی شده اند که به چشم و پوست آسیب جدی وارد می کنند.

همواره به یاد داشته باشید هرگز نباید سفید کننده ها را با محلول های آمونیاک و دیگر تمیزکننده های سرویس بهداشتی مخلوط کنید. زیرا در اثر اختلاط این محلول ها گازهای سمی خطرناکی تولید می شود که برای سلامتی بسیار مضر هستند.

پاک کننده اجاق گاز :

یکی دیگر از محلول های پاک کننده که در آشپزخانه ها استفاده می شود. محلول های تولید شده برای پاک کردن چربی های سطح گاز هستند. با توجه به اینکه در ترکیب برخی از این نوع شوینده ها از قلیا مانند سود مایع یا پتاسیم هیدروکسید استفاده می شود. می تواند بسیار خطرناک باشد. همانطور که میدانید قلیا ماده ای بسیار خورنده است و می تواند باعث سوزش پوست و چشم شده و حتی آسیب جدی به بافت زنده وارد کند.

به همین دلیل توصیه می شود به هنگام خرید با توجه به برچسب روی محصول، شوینده ای را انتخاب کنید که فاقد مواد قلیایی است. همچنین هنگام استفاده از محلول های گاز پاک کن از دستکش و پیش بند و حتی عینک استفاده کنید و تهویه مناسبی را در آشپزخانه فراهم نمایید.

ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی

محلول های لوله بازکن :

این محلول ها به منظور از بین بردن موادی که در لوله ها جمع شده و آن را مسدود کرده است. تولید و استفاده می شوند. بنا به کاربرد آنها باید شامل ماده ی قلیایی قوی مانند سود مایع یا اسید سولفوریک باشد. با توجه به ترکیبات گفته شده، این دسته از محلول های خانگی بسیار خطرناک هستند و استنشاق گاز آنها می تواند آسیب جدی به دستگاه تنفسی وارد کند.

به هنگام استفاده مراقب باشید از این محلول به روی پوست و یا چشم شما نریزد. زیرا می تواند آسیبی غیرقابل جبران به همراه داشته باشد.
حتی گاهی مشاهده شده است افراد برای ایجاد نتیجه بهتر، از دو یا چند محلول مختلف به طور همزمان استفاده می کنند. این بدترین کار ممکن است، زیرا گازهای سمی حاصل از ترکیب این محلول ها می تواند باعث خفگی شود.

محلول شیشه پاک کن :

جالب است این دست از محلول ها که کاربرد گسترده ای در زندگی روزمره ما دارند. همواره برای نظافت تمام سطوح مناب هستند. نیز در دسته محصولات مضر قرار می گیرند. آمونیاک و ایزوپروپیل الکل از ترکیبات اصلی برای تولید محلول های شیشه پاک کن هستند. این دو ترکیب می توانند برای چشم، بینی، گلو و پوست تحریک کننده باشند.

با توجه به کارایی گسترده این نوع از محلول ها تنها می توان توصیه کرد. به هنگام استفاده از آن ها مراقب سلامتی خود و اطرافیان باشید و در استفاده از آن زیاده روی نکنید.

خوشبوکننده های هوا :ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی

تصور اینکه خوشبوکننده های هوا به دلیل وجود برخی مواد شیمیایی خطرناک می تواند برای سلامت انسان مضر باشد. بسیار سخت و حتی غیرممکن است. تصور عموم مردم مبتنی بر این است که این خوشبوکننده ها فقط شامل موادی هستند که بوی مطبوعی را به وجود آورده و با انتشار این بو فضای خانه را خوشبو می کنند. ولی واقعیت این است اغلب بخاطر وجود مواد شیمیایی همچون فرمالدهید و فنل امکان تحریک ریه ها، پوست و حتی چشم وجود دارد.ترکیبات شیمیایی موجود در محلول های شوینده خانگی

این محلول یک اتیلن گلیکول است که مسلما خوردن آن خطرناک است. حتی تنفس آن می تواند باعث سرگیجه شود. با توجه به اینکه بوی خوشایندی دارد. می تواند برای کودکان و حیوانات جذاب باشد و به همین دلیل باید دور از دسترس آنها قرار بگیرد. خوردن ضدیخ آسیب جدی به کلیه، قلب و مغز می رساند و حتما آن را در جایی نگه دارید که حتی حیوانات نیز به آن دسترسی نداشته باشند.

اگر به هنگام خرید ضدیخ به برچسب ترکیبات دقت کنید و محصولی را انتخاب نمایید. به جای اتیلن گلیکول (مونو اتیلن گلیکول یا دی اتیلن گلیکول) از پروپیلن گلیکول استفاده شده است، می توان گفت محصولی امن تر خریداری کرده اید.

قیمت و خرید انواع مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی

شرکت شیمی کهن ازجمله تأمین کنندگان و فروش مواد شیمیایی صنعتی و خوراکی است که همواره اصل بودن محصولات عرضه شده را در دستور کار خود قرار داده است. جهت اطلاع از قیمت و خرید اسیدهای صنعتی به صورت عمده با کارشناسان فروش بازرگانی تماس حاصل نمایید.

قیمت – فروش مواد شیمیایی مرک آلمان – شیمی کهن

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان در زمینه فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی می باشد. این شرکت در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود ارسال کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری کنیم .

جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید. مواد شیمیایی آزمایشگاهی

 

جهت اطلاعات بیشتر محصولات مرک آلمان کلیک کنید:

راههای ارتباطی :
021-66895887 (ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447  (ساعات تماس 24ساعت) 

تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت