ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

کاربرد آمونیوم کربنات

دسته بندی
تماس / Contact
 • تلفن : 66985887-021
 • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
 • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

کاربرد آمونیوم کربنات

84 / 100

کاربرد آمونیوم کربنات به عنوان ماده عمل آورنده (ور آورنده) در دستورهای آشپزی سنتی به خصوص در اروپای شمالیو اسکاندیناوی به کار می‌رود. همچنین این ترکیب برای تنظیم میزان اسیدیته به کار می‌رود و دارای عدد E برابر با E503 است. این ترکیب را می‌توان جانشین بیکینگ پودر کرد، اما در مزه و بافت محصول نهایی تأثیر دارد.

آمونیوم کربنات جزء اصلی در نمک‌های بودار است، اگرچه مقیاس تجاری تولید آن کم است. شربت‌های سرفه امروزه در کانادا دارای آمونیوم کربنات است که به بهبود علائم مربوط به برونشیت کمک می‌کند. همچنین این ماده در محصولات تنباکوی بدون‌دود نیز یافت می‌شود. همچنین در ساخت مواد تمیزکننده لنزهای دوربین مثل “تمیز‌کننده لنز Kodak” استفاده می‌شود.

شرکت شیمی کهن، نمایندگی مواد شیمیایی سیگماآلدریچ در ایران می باشد این شرکت ارائه دهنده خدمات به مشتریان عزیز می باشد. کلیه محصولات مواد شیمیایی آزمایشگاهی از جمله مواد مرک، و سیگماآلدریچ و کلیه محصولات آزمایشگاهی را به مشتریان ایرانی ارائه می دهد.

مشخصات آمونیوم کربنات

آمونیوم کربنات یک ترکیب شیمیایی است که در بسیاری از صنایع و کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. این ترکیب با فرمول شیمیایی (NH4)2CO3 شناخته می‌شود و دارای ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی منحصر به فردی است که آن را به یکی از محصولات مورد توجه در علم شیمی تبدیل کرده است. در این مقاله، به بررسی کاربردهای آمونیوم کربنات در صنایع مختلف می‌پردازیم و نحوه استفاده از آن را برای اهداف مختلف توضیح می‌دهیم.

فرمول شیمیایی : NH4)HCO3.(NH4)NH2CO2) آمونیوم کربنات (به انگلیسی: Ammonium carbonate) با فرمول شیمیایی (NH۴)۲CO۳ یک ترکیب شیمیایی است؛ که جرم مولی آن ۹۶٫۰۹ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است. گفته شده‌است که نخستین بار زکریای رازی آن را از ترکیب نشادر (کلرید آمونیوم) با کربنات سدیم تهیه کرده‌است:

2NH4Cl + Na2CO3 → 2NaCl + (NH4)2CO3

مشخصات آمونیوم کربنات

ترکیب و ویژگی‌های آمونیوم کربنات

 1. ترکیب شیمیایی: آمونیوم کربنات با فرمول شیمیایی (NH₄)₂CO₃ معروف است .
 2. ویژگی‌ها:
  • جرم مولی: ۹۶.۰۹ g/mol
  • شکل ظاهری: پودر سفید رنگ
  • چگالی: ۱.۵ g/cm³
  • دمای ذوب: ۵۸°C
  • کاربردها: در آشپزی سنتی به عنوان ماده عمل آورنده (ور آورنده) استفاده می‌شود

انواع آمونیوم کربنات در مواد شیمیایی

آمونیوم کربنات:

عموما به مخلوطی از آمونیوم بی کربنات و کاربامات گفته می شود . مخلوط این دو ماده جرمی کریستالی ، سفید و نیمه شفاف تشکیل می دهد که سریعا مات شده و بوی آمونیاک از خود تراوش می کند .
تست های سنجش خلوص :تست ها و یا آزمایش های سنجش خلوص جهت اطلاع از خالص بودن یک نمونه و یا تشخیص وجود ناخالصی در انجام می گیرند . نوع آزمایش ها برای هر ماده با توجه به ماهیت آن طراحی شده و با دیگر مواد متفاوت هستند.کاربرد آمونیوم کربنات

سولفات ها:

5 گرم از آمونیوم کربنات را در 100 سی سی آب و 10 سی سی هیدروکلریک اسید حل کنید . محلول را تا زمان جوشیدن حرارت داده و به آن محلول باریم کلرید بیفزایید . محلول را به مدت 12ساعت به حال بگذارید ، در این مدت زمان نباید هیچگونه رسوب باریم سولفات تشکیل شود ، در غیر این صورت نمونه آزمایش شده دارای ناخالصی از جنس سولفات هاست .
کلرید ها و تیوسولفات ها: 2 گرم کربنات آمونیوم را در 50 سی سی آب حل کنید . حال به محلول 10 سی سی اسید نیتریک و به دنبال آن محلول نقره نیترات بیفزایید .، در اثر انجام این عمل نباید هیچ تغییری در محلول مشاهده شود .

فلزات سنگین:

محلولی از 5 گرم آمونیوم کربنات در 50 سی سی آب آماده کرده و سپس به آن 30 سی سی استیک اسید رقیق بیفزایید . حال به این محلول 20 سی سی آب آمونیاک افزوده و سپس چند قطره محلول آمونیوم سولفید به آن اضافه کنید . در محلول تهیه شده هیچگونه رسوبی نباید تشکیل شود ، همچنین مایع نباید به رنگ سبز و یا قهوه ای در آید .
سولفوسیانات ها: محلولی حاصل از اختلاط 1 گرم کربنات آمونیوم در 20 سی سی آب و 2 سی سی هیدروکلریک اسید نباید در اثر افزوده شدن 1 قطره فریک کلرید به آن به رنگ قرمز در آید .

بازهای تار:

1گرم از آمونیوم کربنات را با 5 سی سی نیتریک اسید اسیدی کنید و محلول را تا زمان خشک شدن بر روی یک حمام آب تبخیر کنید. ماده باقی مانده باید رنگ سفید خالص داشته باشد.

کاربرد آمونیوم کربنات

روش‌های استفاده از آمونیوم کربنات

استفاده‌های مختلفی برای آمونیوم کربنات وجود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنم:

 1. استفاده در صنایع شیمیایی: آمونیوم کربنات به عنوان ماده شیمیایی اصلی برای تولید انواع ترکیبات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله نیترات آمونیوم، کربنات آمونیوم و غیره.
 2. استفاده در کودها: آمونیوم کربنات به عنوان یک منبع نیتروژن برای کودهای آلی و شیمیایی استفاده می‌شود. این کودها برای تقویت رشد گیاهان در کشاورزی به کار می‌روند.
 3. استفاده در صنایع غذایی: در برخی از صنایع غذایی، آمونیوم کربنات به عنوان یک عامل تقویت کننده ماده خام مورد استفاده قرار می‌گیرد، به ویژه در تولید محصولات نانوایی.
 4. استفاده در تصفیه آب: آمونیوم کربنات برای تصفیه آب به عنوان یک ماده مناسب برای حذف یون‌های فلزی مانند کلسیم و منگنز به کار می‌رود.
 5. استفاده در صنایع الکترونیک: در برخی از فرآیندهای تولید مدارهای الکترونیکی، آمونیوم کربنات به عنوان یک ماده اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد برای تولید لایه‌های نازک از مواد نیمه‌رسانا مانند اکسیدهای فلزات.
 6. استفاده در صنایع پلاستیک: آمونیوم کربنات به عنوان یک عامل پرکننده و مهارکننده آتش در تولید برخی از نوع‌های پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 7. استفاده در صنایع داروسازی: در برخی از فرآیندهای تولید داروها، آمونیوم کربنات به عنوان یک ماده شیمیایی اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به ویژه برای تولید ترکیبات آلی که در داروها به کار می‌روند.

این تنها چند مورد از استفاده‌های آمونیوم کربنات هستند و در واقع این ترکیبات در صنایع مختلف به عنوان یک ماده اولیه مهم استفاده می‌شوند.

 کاربرد آمونیوم کربنات

آمونیوم کربنات در صنایع مختلف به دلیل ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی خود، از جمله حل شدگی آسان در آب و تولید گاز آمونیاک، کاربردهای گسترده‌ای دارد. برخی از کاربردهای مهم آمونیوم کربنات عبارتند از:

 1. صنایع کود: آمونیوم کربنات به عنوان یک منبع نیتروژن برای تولید کودهای نیتروژنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کودها برای افزایش رشد و عملکرد گیاهان در کشاورزی استفاده می‌شوند.
 2. تصفیه آب: آمونیوم کربنات برای حذف یون‌های فلزی مانند کلسیم و منگنز از آب به کار می‌رود. این فرایند بهبود کیفیت آب را افزایش می‌دهد و آب را قابل استفاده در مصارف مختلف می‌سازد.
 3. صنایع شیمیایی: آمونیوم کربنات به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع ترکیبات شیمیایی، مانند نیترات آمونیوم و کربنات آمونیوم، استفاده می‌شود که در صنایع مختلف از جمله صنایع نساجی، صنایع الکترونیک و صنایع داروسازی به کار می‌روند.
 4. تولید گاز آمونیاک: با تجزیه آمونیوم کربنات، گاز آمونیاک تولید می‌شود که در صنایع شیمیایی، کشاورزی و صنایع دیگر به عنوان یک ماده اولیه مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5. کاربردهای دارویی: آمونیوم کربنات در برخی از فرآیندهای تولید داروها و ترکیبات دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان یک ماده اولیه یا کاتالیست.

این تنها چند نمونه از کاربردهای آمونیوم کربنات هستند و این ترکیبات در صنایع مختلف به عنوان یک منبع مهم و چند منظوره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید آمونیوم کربنات

خرید آمونیوم کربنات

شرکت شیمی کهن نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید آمونیوم کربنات با بخش فروش شرکت شیمی کهن تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

ارسال کالاهای موجود در انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد.

روش ارسال کالا مشتریان تهرانتوسط پیک

 ارسال مشتریان سایر شهرها

توسط شرکت های حمل و نقل ( تیپاکسپستترمینال )

کاربرد آمونیوم کربنات

کاربرد آمونیوم کربنات

قیمت – فروش آمونیوم کربنات

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص فروش آمونیوم کربنات می باشد. این شرکت در زمینه واردات محصولات سیگما از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک آلمان و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود  ارسال  کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت آمونیوم کربنات میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید.

راههای ارتباطی :
021-66895887(ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447 (ساعات تماس 24ساعت)

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت