ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

نیتریت سدیم Sodium nitrite

دسته بندی
تماس / Contact
  • تلفن : 66985887-021
  • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
  • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

نیتریت سدیم Sodium nitrite

85 / 100

نیتریت سدیم Sodium nitrite که یک ترکیب معدنی بافرمول شیمیایی NaNO2 است. این ماده یک پودر کریستالی سفیدمایل به زرد است که کاملا محلول در آب است. نیتریت سدیم یک ماده ی واسطه ی بسیار مفید برای تولید انواع ترکیبات آلی مانند داروها، رنگ ها و آفت کش ها است، اما شهرت آن بیشتر به دلیل کاربرد آن به عنوان یک افزودنی به مواد غذایی (مانند گوشت فرآوری شده و (در بعضی از کشورها)در فرآورده های به دست آمده از ماهی ها) است.

نیتریت سدیم Sodium nitrite

نیتریت سدیم Sodium nitrite یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaNO2 است که به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این ترکیب اغلب به صورت پودر سفید یا بلوری به دست می‌آید و در شرایط معمولی به صورت جامد است.

  • نیتریت سدیم در صنایع غذایی، به عنوان یک ماده نگهدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرد، به ویژه در تولید محصولات گوشتی و سوسیس و کالباس. این ترکیب می‌تواند اکسیداسیون چربی‌های موجود در گوشت را کند و از رشد باکتری‌های مخرب جلوگیری کند، بنابراین می‌تواند عمر مفید محصولات غذایی را افزایش دهد.
  • علاوه بر این، نیتریت سدیم در صنایع شیمیایی، به عنوان یک ماده شیمیایی میانجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن به عنوان کاتالیزور در سنتزهای شیمیایی مختلف استفاده می‌شود و نقش مهمی در تولید برخی ترکیبات شیمیایی دارد.
  • به طور کلی، نیتریت سدیم به عنوان یک ترکیب شیمیایی چند منظوره در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و اهمیت وسیعی در تولید مواد غذایی و محصولات شیمیایی دارد.

مشخصات ماده نیتریت سدیم Sodium nitrite

  • نام : نیتریت سدیم
  • نام انگلیسی : Sodium nitrite
  • فرمول شیمیایی : NaNO2
  • CAS Number : 7632-00-0

440px Natriumnitrit

کاربردهای نیتریت سدیم 

شیمی صنعتی

کاربرد اصلی نیتریت سدیم Sodium nitrite برای تولید صنعتی ترکیبات آلی نیتروژن داراست.نیتریت سدیم یک عامل برای تبدیل آمین به ترکیبات دیازو است که مواد واسطه ی کلیدی بسیاری از رنگ ها هستند، مانند رنگ های دیازو، ترکیبات نیتروزو، نیز از نیتریت تولیدمی شوند.این مواد در صنعت لاستیک کاربرد دارند.

نیتریت سدیم همچنین دربسیاری از کاربردهای متالورژیکی برای فسفاته شدن ترکیبات استفاده می شود.نیتریت سدیم به عنوان یک مهار کننده خوردگی بسیار موثر مورد استفاده استبه عنوان یک افزودنی در گریس های صنعتی کاربرد دارد.

صنایع دارویی

Sodium nitrite

نیتریت سدیم Sodium nitrite در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد، زیرا این ماده یک داروی موثر برای رفع مسمومیت ایجاد شده با سیانید است . از ترکیب نیتریت سدیم با تیو سولفات سدیم در کاربردهای دارویی استفاده می شود.

افزودنی های غذایی

ازلحاظ تاریخی، نمک برای افزایش ماندگاری گوشت استفاده شده است. نمک افزوده شده به گوشت برای افزایش ماندگاری آن معمولا به رنگ قهوه ای یا خاکستری بود.هنگامی که نیتریت سدیم Sodium nitrite و نمک به گوشت اضافه می شود،گوشت رنگ قرمز و سپس رنگ صورتی ایجاد می کند. گوشت های خشک شده مثل ژامبون ، بیکن ، هات داگ و بولونیا  از این ترکیب بهره می برند .

در اوایل دهه 1900 استفاده ا افزودنی ها بدون مجوز رایج بود. این امر منجر به بدست آمدن اطلاعات بیشتر پیرامون استفاده از نیتریت سدیم به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی شد. استاندارد کردن مقدار نیتریت سدیم موجود در غذاها برای بهینه کردن این افزودنی مورد نیاز بود.توانایی نیتریت سدیم برای افزایش ماندگاری فراورده های گوشتی باعث شد تا بتوان فراورده های گوشتی را در مدت زیادی ذخیره سازی کرد.

این درجایی بود که رنگ و طعم مطلوب در فراورده های گوشتی بهبود یافته بود. دانشمندانی که در صنایع مربوط به فراورده های گوشتی مشغول به فعالیت بودند، این باور را داشتند که نیتریت سلامت مواد غذایی را بهبود می بخشد. تاثیر این ماده شیمیایی بر فراورده های گوشتی درقالب موضوعات زیر بررسی شده اند.

رنگ و طعم

ظاهر و طعم گوشت جزء مهمی از قواعد فروش فراورده های حاصل از گوشت است.نیتریت سدیم عامل پدید آورنده ی رنگ قرمز (یا رنگ سایه صورتی )مطلوب گوشت است. نیتریت بسیار کمی برای ایجاد این تغییر رنگ مورد نیاز است. گزارش شده است که برای ایجاد این تغییر رنگ مقدار نیتریت مورد نیاز بین 2 تا 14 قسمت در میلیون (PPm) است.با این حال، برای افزایش ماندگاری این تغییر رنگ ، به مقادیر بسیار بالاتری از مقدار بیان شده نیاز است.

مکانیسم واکنش این تغییر رنگ ،تشکیل عوامل نیتروسیلین ساز به وسیله ی نیتریت است.

این عوامل نیتروسیلین ساز دارای توانایی از بین بردن نیتریک اسیدها هستند.

نیتریت اکسیدها باعث تغییر رنگ گوشت می شوند.

مهار رشد میکروبی

نیتریت سدیم Sodium nitrite نقش مهمی در مهار رشد اسپورهای میکرو اورگانیسم کلوستریدیوم بوتولینوم در گوشت سرد دارد . مکانیسم این فعالیت ناشی از مهار عناصر آهن و گوگرد است. این عناصر برای متایولیسم انرژی میکرو ارگانیسم کلوستریدیوم بوتولینوم است. هرچند که، نیتریت سدیم برای کنترل رشد سایر عوامل یا بیماری زا دارای اثرات متفاوت است . اگرچه نحوه ی مهار شدن میکرو ارگانیسم ها به وسیله ی نیتریت سدیم به خوبی شناخته نشده است، اما اثربخشی آن بستگی به عوامل متعددی از جمله میزان نیتریت باقی مانده ، PHT غلت نمک، کنسانتره موجود در محصول و میزان آهن موجود در آن دارد.

مهار اکسیداسیون چربی موجود در فراورده های حاصل از گوشت

نیتریت سدیم Sodium nitrite همچنین قادر است تا سرعت اکسید شدن محصولات (لیپید موجود در محصولات )را به مقدار قابل توجه کاهش دهد.اکسیداسیون لیپید به عنوان یکی از ذلایل اصلی کاهش کیفیت فراورده های حاصل از گوشت (رطوبت و طعم ناخوشایند)محسوب می شود. مکانیزم اثر نیتریت سدیم به عنوان یک آنتی اکسیدان است. نیتریت با پروتئین های هم و یون های فلزی واکنش داده و رادیکال های آزاد را با اکسید نیتریت (یکی از محصولات جانبی تولید شده)خنثی می کند.

فروش و قیمت نیتریت سدیم

شرکت شیمی کهن ، از جمله وارد کنندگان و فروشندگان نیتریت سدیم Sodium nitrite بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بخصوص فروش نیتریت سدیم تجربه بالایی دارد.شما عزیزان می توانید جهت تهیه این ماده باکیفیت و مناسب با کارشناسان ما در بخش فروش تماس بگیرید.

شما می توانید جهت استعلام سریع قیمت به دو روش ابتدا با کارشناسان فروش تماس گرفته یا از طریق کانال واتساپ نام محصول و مقدار آن را ارسال تا در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

فرایند تولید نیتریت سدیم

تولید صنعتی نیتریت سدیم Sodium nitrite به وسیله ی یکی از دو فرایند، واکنش کاهش نمک های نیترات و یا اکسیداسیون اکسیدنیتروژن دارای درجات پایین تر انجام می شود.در یک روش ازنیترات سدیم ذوب شده به عنوان نمک کاهش یافته و از سرب به عنوان عامل اکسیدشونده استفاده می شود اما امروزه در یک روش مدرن تر از ضایعات آهن به عنوان عامل اکسید شونده برای انجام واکنش کاهش نیترات استفاده می شود.

یک روش معمول برای تولید سدیم نیترات استفاده از واکنش عمومی اکسید نیتروژن در محلول آبی قلیایی با افزودن یک کاتالیست است.شرایط واکنش بستگی دارد به اینکه از اکسید نیتروژن باچه مرتبه ی اکسید شدگی استفاده شود و همچنین به اینکه چه ماده ای اکسیدکننده است. نیتریت سدیم با کاهش نمک های نیترات نیز تولیدمی شود. این کاهش باقرار گرفتن نمک های نیترات درمعرض حرارت،نور،تابش،یونیزه،فلزات،هیدروژن و الکترولیت انجام می شود.

ایمنی کار با سدیم نیتریت

هرچند که این مواد شیمیایی باعث جلوگیری از رشد باکتریها می شود، اما می تواند درمقادیر زیاد برای حیوانات و انسان ها سمی باشد.LD50 نیتریت سدیم درموشهای صحرایی 180 میلی گرم در کیلو گرم و LDL انسانی آن 71 میلی گرم در کیلو گرم است، به این معنی است که اگر یک فرد 65 کیلو گرمی حدود 4.6 گرم از نیتریت سدیم مصرف کند باعث مرگ او خواهد شد. همچنین طبق مطالعات انجام شده مصرف این ماده در دراز مدت باعث ایجاد تومورهای سرطانی می شود.

راههای ارتباطی :
021-66895887 (ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447 (ساعات تماس 24ساعت)

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت