ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

دسته بندی
تماس / Contact
 • تلفن : 66985887-021
 • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
 • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

95 / 100

سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 به عنوان یکی از موثر ترین جاذب های رطوبت در میان سایر جاذب ها ، یک نوع بسپار سه بعدی بوده که از واحدهای های  چهار وجهی دی اکسید سیلیسیم تشکل شده است. این ماده به دو صورت کروی (گرانول) و پرک و با کاربردهای مختلف به عنوان جاذب رطوبت تولید می گردد.

از نوع این محصول می توان به نوع سفید یا بی رنگ، آبی، نارنجی و دو نوع H و WS اشاره نمود که جهت استفاده در پالایشگاه های گاز و پتروشیمی جهت حذف سولفور، نیتروژن، هیدروکربن ها و سایر فلزات سنگین درخطوت فشار قوی انتقال گاز استفاده می گردد.

شرکت شیمی کهن، نمایندگی مواد شیمیایی سیگماآلدریچ در ایران  می باشد. این مجموعه کلیه محصولات و مواد شیمیایی آزمایشگاهی را از جمله محصولات  مرک merck ،  و سیگماآلدریچ ، و کلیه محصولات آزمایشگاهی و صنعتی  را به مشتریان  ارائه می دهد.

سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

این ماده با برقراری پیوندهای هیدروژنی باعث جذب آب ، الکل، گروه های آمینی و فنول ها می گردد. از مزایای استفاده از سیلیکاژل به نسبت زئولایت و آلومینا که از جاذب های رطوبت دیگر می باشند. قابلیت بالا جذب کنندگی این ماده در دمای پایین ، بوده که این عامل باعث محبوبیت بیشتر سیلیکاژل می گردد.

به نحوی که از این ماده در مکانهایی که دمای پایین، میزان فشار بخار آب متوسط و ظرفیت جذب کنندگی زیاد نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد.

سیلیکاژل به راحتی قابلیت احیا را داشته به نحوی که با حرارت دادن تا دمای 150درجه سانتی گراد و با از دست دادن رطوبت مجدداٌ قابل استفاده می باشد .و این در حالی می باشد که زئولایت جهت احیاء به دمایی در حدود 350 درجه سانتی گراد نیاز دارد.

 • 1- سفید
 • 2- نارنجی
 • 3- آبی

نارنجی گرانولی کد 101969

مشخصات سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

1.01905
Supelco

Silica gel

granules, desiccant ~ 0.2 – 1 mm
Numer CAS:112926-00-8
Numer MDL:MFCD00011232
Numer indeksu EC:231-545-4

کاربرد سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 در جنگ

یکی از اولین استفاده ها به جنگ جهانی اول جهت جذب سطحی بخار آب و گاز در ماسک های گاز اشک آور بر می گردد.همچنین در جنگ جهانی دوم جهت حفاظت وسایل ارتش در برابر رطوبت ،کراکینگ کاتولیزوری سیال جهت محافظت سوختها با عدد اکتان بالا و همچنین جلوگیری از بروز رطوبت در پنی سیلین استفاده می شد.سیلیکاژل قابلیت جذب رطوبت به میزان 40%وزن خود را دارد در اکثر صنایع از جمله  نفت، گاز، پتروشیمی، دارو ،برق حمل و نقل، لانه حیوانات خانگی ،آثار باستانی، ساختمان به عنوان جاذب رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات فیزیکی سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

سیلیکاژل در مقیاس صنعتی به صورت ترکیب سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک تحت شرایط کنترل شده ای تولید می گردد. سیلیکاژل از دی اکسید سیلیسیم تشکیل گردیده است. و فرمول مولکولی آن mSio2.nH2o می باشد.ساختار آن به شکل سه بعدی بوده و از واحدهای چهار وجهی دی اکسید سیلیسیم تشکیل گردیده است .

سیلیکاژل ماده ای بی بو ،غیرسمی و غیر قابل اشتعال می باشد .که از خود گازی آزاد نمی کندو موجب خوردگی فلزات نمی گردد.این ماده ساختار ثابتی از خود داشته و قابلیت انحلال در آب را ندارد.اما در باز های قوی و هیدروفلوئوریک اسید حل می گردد. قدرت جذب آب این ماده در اثر آلودگی با گرد و غبار ،مواد روغنی و نفتی کاهش می یابد.

مشخصات فیزیکی سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

قابلیت های سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 قابلیت بازیافت داشته و عملکرد آن در هر بار احیاء مابین 5 الی 10 در صد افت خواهد کرد.دمای تاثیرگذار در عملکرد این ماده در دمای محیط معادل 25 درجه سانتی گراد می باشد .و در دماهای بالاتر از این دما عملکرد آن افت می کند. در رطوبت پایین ، ذرات کوچکتر این ماده مقداری از فشار بخار موجود را جذب می نماید. و هر جه فشار بخار آب افزایش یابد،ذرات بزرگتر سیلیکاژل جذب رطوبت را انجام می دهد.

ساختار سیلیکاژل به صورت متخلخل وبی نظم با اندازه ذرات 3 الی 60 آنگستروم می باشد که به یکدیگر متصل می باشند.با توجه به آنکه این منافذ به صورت هیدروفوبیکی به یکدیگر متصل شده اند. سطحی وسیع را به وجود می اورند که در فرایند جذب و تراکم مویرگی عملکرد مناسبی از خود دارد.به طور کلی عملکرد این ماده را می توان با اسفنج با میلیون ها منافذ میکروسکوبی مشابه دانست.

انواع سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

 • سیلیکاژل ها باتوجه به اندازه ذرات آنها در انواع متفاوتی طبقه بندی شده اند.
 • ابعاد رایج آن در بازار بصورت 1 الی 3میلیمتر موجود می باشد.
 • از نکات دیگری که در طبقه بندی سیلیکاژل ها مطرح می باشد وجود اندیکاتور می باشد.

از انواع این محصول می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

unnamed file

 سفید یا بی رنگ :

این نوع ،بدون اندیکاتور بوده و به صورت بی رنگ تولید می گردند.ابعاد رایج این نوع به صورت 1 الی 3 میلیمتر و 3 الی 5 میلیمتر می باشد. از عمده مصارف سیلیکاژل بی رنگ می توان به استفاده از آن در بازیافت هیدروکربن ها، دی هیدراته شدن هوای کمپرس شده، گازها و مایعات اشاره نمود.با توجه به تشخیص سخت سیلیکاژل بی رنگ در میزان جذب رطوبت، از کارت نشانگر رطوبت جهت تشخیص رطوبت استفاده می گردد.همچنین می توان سیلیکاژل بی رنگ را با سیلیکاژل آبی رنگ به میزان 10درصد یا با سیلیکاژل نارنجی به میزان 5 درصد جهت تشخیص رطوبت ترکیب کرد.

 آبی رنگ :

 • نوع آبی رنگ آن حاوی کبالت کلراید به عنوان اندیکاتور آبی رنگ می باشد.
 • در این نوع سیلیکاژل درحالت بدون جذب آب،ذرات سیلیکاژل به رنگ آبی بوده و پس از جذب رطوبت به رنگ صورتی تغییر می یابد.
 • شایان ذکر است پس از خشکاندن این نوع سیلیکاژل و احیاء آن،رنگ آن مجدد به آبی باز خواهد گشت.

 نارنجی رنگ :

 • از موارد دیگر سیلیکاژل با اندیکاتور،با رنگ نارنجی می باشد.
 • در این نوع از متیل بنفش به عنوان اندیکاتور استفاده می گردد.
 • در این نوع پس از جذب رطوبت، رنگ آن به سبز تغییر می یابد.
 • بر این اساس می توان به میزان جذب آن پی برد.
 • همچنین به علت بی بو،غیر سمی و بی ضرر بودن سیلیکاژل نارنجی رنگ، جایگزین مناسبی با نوع آبی آن می باشد.

سیلیکاژل نوع H :

از پرمصرفترین نوع سیلیکاژل در پالایشگاه های گاز می توان به نوع H آن اشاره کرد. که در جهت بازیابی و جداسازی هیدروکربن های مایع از گاز طبیعی و همچنین کاتالیست در پروسه فرآوری و پالایش گاز مورد استفاده قرار می گیرد.از لحاظ ساختار دارای ویژگی های فیزیکی و مکانیکی مناسب و بالاتری در مقایسه با سایر سیلیکاژل ها مانند سطح ویژه ، ظرفیت جذاب آب و استحکام ذرات برخوردار می باشد.

سیلیکاژل نوع WS :

سیلیکاژل نوع WS جهت کاربری به عنوان جاذبه رطوبت گاز طبیعی و همچنین کاتالیست در واحدهای فرآوری و پالایش گاز می باشد.به طور کلی نوع WS با توجه به قدرت افزایش جذب آب بالا ،به عنوان لایه ای محافظ بر ترکیبات سیمیایی و دیگر جاذبه ها از جمله ملکولارسیو و کاتالیست های فعال شده استفاده می گردد.

تولید سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

این ماده به دو صورت توده ای و مایع تولید می گردد و در هر دو روش ماده اولیه تولید آن، سیلیکات سدیم و اسیدسولفوریک می باشد.

در زیر به شرح مختصری از روشهای تولید آن می پردازیم :

1-روش توده ای :

در این روش پس از ترکیب سیلیکات سدیم با اسیدسولفوریک، سیلیکا هیدروسل ایجاد گردیده که به صورت ژله ای درمی آید. و سپس این توده ژله ای به صورت مکانیکی شکسته می شود.از نکات حائز اهمیت در این پروسه غلظت، درجه حرارت و PH می باشد که تاثیر به سزایی می تواند در زمان ژل شدن و خصوصیات محصول از قبیل وزن مخصوص ، سطح ذرات و حجم منافذ داشته باشد.

پس از تهیه هیدروژل ، عملیات شستشو انجام می گردد. و در این مرحله نیز درجه حرارت،زمان شستشو و PH تاثیر به سزایی در خصوصیات محصول نهایی دارد. در پروسه نهایی هیدروژل تهییه شده خشک گردیده وبه وسیله حرارت فعال می گردد. محصول حاصل از این روش به صورت شکسته می باشد.جهت تهیه سیلیکاژل به صورت کروی ، هیدروژن را به وسیله یک مخروط دوار داخل حمام روغن دیسپرس می گردد.قطرات کوچک به طور کامل ژله ای مانند می گردد. و در مرحله نهایی شستشو داده شده و خشک می گردند و محصول نهایی سیلیکاژل به صورت کروی شکل خواهد بود .

2-روش مایع :

در روش تولید به صورت مایع، مخلوط سیلیکات سدیم به همراه اسیدسولفوریک در PH معین می باشد. عمل مخلوط شدن سیلیکات سدیم و اسید سولفوریک می تواندبه صورت بچ و نیمه بچ انجام گردد. و هیدروژل حاصل شده از این فرایند را می توان قبل و یا بعد از شستشو دادن خشک نمود و معمولا خشک کردن سیلیکاژل در این روش به صورت پاششی انجام می گردد.

درجه حرارت و PH تاثیر به سزایی بر روی اندازه ذرات سیلیکاژل دارد.اندازه کوچک تراکم مولکولی سیلیکا موجب می شود. اندازه ذرات سیلیکاژل بیش از 800 متر مربع بر گرم شود.زمانی که هیدروژل شستشو گردیده در درجه حرارت و PH  بالا قرار می گیرد.باعث رشد تراکم مولکولی گردیده و میانگین منافذ بزرگتر، حجم ذرات افزایش و سطح تماس ذرات کاهش می یابد.

کاربردها سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

این ماده کاربردهای فراوانی در صنعت به عنوان جاذب رطوبت دارد.

ازجمله صنایعی که در آنها استفاده می گردد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • صنایع نفت،گاز و پتروشیمی
 • صنایع دارو و دارو سازی
 • صنایع برق و مخابرات
 • کاربرد در لانه حیوانات خانگی
 • صنایع نظامی و هوانوردی
 • صنعت ساختمان
 • صنایع بسته بندی و حمل و نقل
 • کاربرد در آثار باستانی
 • کاربرد در براق سازی جواهرات
 • صنایع چرم سازی ،کیف و کفش
 • کاربرد سیلیکاژل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی :

از این ماده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به عنوان جاذب رطوبت جهت حذف رطوبت و ذرات ناخواسته در خطوط انتقال فشار قوی گاز و همچنین حذف سولفور،نیتروژن ، هیدرو کربن ها و فلزات سنگین پالایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.دو نوع مرسوم آن با نامهای H و WS با کارایی های مختلف در این صنعتبه شرح ذیل مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردها سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905
کاربرد سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 درصنایع دارو  و داروسازی :

از دیگر مصارف آن می توان به استفاده از آن در انواع بسته بندی های دارویی ازخط تولید تا بسته بندی اشاره کرد.

کاربردهای سیلیکاژل در صنعت دارو به شرح ذیل می باشد:

خط تولید دارو :

استفاده از این ماده در خط تولید دارو از اهمیت بالایی برخوردار است. به نحوی که با قابلیت جذب رطوبت آن درتولید دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها استفاده می گردد.

بسته بندی به صورت کپسول  درب های  حاوی سیلیکاژل :

شامل محفظه های کوچکی می باشند .که حاوی این ماذه بوده و با توجه به کاربردهای مختلف در صنعت دارو با ابعاد و مشخصات متفاوتی تولید می گردند.از این ماده در بسته بندی درب های دارو نیز استفاده می گردد.از موارد استفاده در این نوع درب ها،می توان به قرص های ویتامین C اشاره نمود.جنس درب های پلیمری به نحوی می باشد. که علاوه بر محافظت دارو در مقابل رطوبت و شکستگی ، هزینه های بسته بندی با روکش فویل را نیز کاهش میدهد.

کاربرد  در صنایع برق و مخابرات :

در صنایع برق و خطوت انتقال برق فشار قوی، از این ماده به عنوان جاذب رطوبت جهت جلوگیری از آسیب به ترانسفور ماتورها استفاده می گردد .تا درصد رطوبت به حد اقل ممکن برسد. این ماده بر روی منبع انبساط ترانسفور ماتور غیر هز متیک نصب می گردد .و از انواع قابل مصرف در ترانسفور ماتورها می توان به دو نوع نارنجی و آبی رنگ آن اشاره نمود.

این ماده در ترانسفور ماتور باعث می گردد همواره هوای خشک به داخل آن وارد گردد.به جهت جلوگیری از تماس این ماده با روغن ناشی از حمل و نقل می بایست یک ورق مصدود کننده مابین فلنج رطوبت گیر و چپقی منبع انبساط قرار گیرد .که پس از نصب با شل کردن پیچ های فلنج این ورق از محل برداشت گردیده و مجدداٌ پیچ ها محکم می گردد. و باید درهنگام برداشتن ورق ،دقت شود تا روغن به داخل محفظه رطوبت گیر نفوذ نکند. بدین منظور ابتدا محفظه حاوی سیلیکاژل از یک سمت باز گردیده و به میزان 180 درجه چرخانده شده،سپس ورق مسدود کننده از محل جدا می گردد.

کاربرد در لانه حیوانات خانگی :

از این ماده با توجه به مشکلات نگهداری و حفاظت لانه های حیوانات خانگی به عنوان جاذب رطوبت فضولات آنها استفاده می گردد.ازجمله نکات حائز اهمیت استفاده در لانه حیوانات خانگی می توان به کاهش بوی بد فضولات و جلوگیری از رشد و نمو باکتری ها اشاره نمود .این محصول مناسب جهت لانه حیوانات در بسته بندی های 1 الی 2 کیلوگرمی ارائه می گردد.

کاربرد در صنعت ساختمان :
 • ازسیلیکاژل به عنوان جاذب رطوبت دربتن جهت جذب آب وافزایش استحکام آن استفاده می گردد.
 • از این ماده در پنجره های دوجداره جهت جلو گیری از بخارگرفتن شیشه هانیز استفاده میشود.
کاربرد در صنایع بسته بندیوحمل نقل:

از این ماده به جهت محافظت از کالاهای بسته بندی شده جهت حمل نقل وان بار داری استفاده می گردد. وجود رطوبت در زمان حمل باعث ایجاد صدمات جدی از جمله خورندگی، کپک زدگی می گردد که با قرار دادن این ماده در کانتینرها تاثیر بسزا و مقرون به صرفه ای را در محافظت از این محصولات دارد.

کاربرد در آثار باستانی :

در آثار باستانی، هنری، اسناد و کتاب ها با توجه به آنکه همواره در معرض آسیب ناشی از حضور دما و رطوبت قرار دارند از این ماده استفاده می گردد. و همچنین تاثیر به سزایی در جلوگیری از رشد کپک از خود بر جای می گذارد.

کاربرد در براق سازی جواهرات :

 • یکی دیگر از کاربردهای بسیار موثر این ماده به عنوان جاذب رطوبت می توان به استفاده از آن در جواهرات و زیور آلات اشاره نمود.
 • از این ماده در نگهداری از جواهرات مخصوصاٌ در نقره به منظور جلوگیری از ایجاد لک استفاده می گردد .

کاربرد  در صنایع چرم سازی ، کیف و کفش :

در صنعت چرم سازی، کیف و کفش استفاده از این ماده به عنوان جاذب رطوبت از اهمیت بالایی بر خوردار است.عملکرد آن در کیف، کفش و چرم به نحوی می باشد. که با جذب رطوبت هوا مانع از خرابی آن می گردد.

استفاده از یک کیسه 10گرمی حاوی سیلیکاژل می تواند تا 4گرم آب در حدود 40 درصد وزنی خود آب جذب نماید و این محصولات را از خطر رطوبت حفظ نماید.

از سایر مصارف این ماده به عنوان جذب رطوبت می توان به استفاده از آن در جذب سطحی خوراک و منابع غذایی ،محافظت از گوشی همراه در مقابل رطوبت ،جلوگیری از پوسیدگی عکس های قدیمی افزایش طول عمر تیغ و جلوگیری از اکسیده شدن آن ،محافظات از دوربین در برابر میعانات ،پوشش خمیر دندان ،حفاظت گیاه، لاستیک و محصولات لاستیکی ،صنعت رزین ،پلی استرغیر اشباع ،آثار چوبی خشک کردن گلها و حفظ رنگ و حالت آنها ،انواع پارچه ها و بافته ها ،استخوان، انواع فلزات ،سنگ و سرامیک ، آج و شاخ حیوانات و ادوات و آلات موسیقی اشاره نمود.

در سالهای کنونی نیز تحقیقات و آزمایشاتی درخصوص استفاده از این ماده به منظور جداسازی و کشف DNA پاکسازی خون و ساخت داروهای نیروزا نیز انجام شده است.

شرایط بسته بندی و انبار محصول :

بسته بندی این ماده در کیسه های 25 کیلویی و کیسه های ساشه ای با ابعاد و وزن های  مختلف ارائه می گردد. با توجه به فابلیت جذب رطوبت بالا این ماده، حتی الامکان در محیط های عاری از هرگونه رطوبت نگهئاری گردد.

بسته بندی این ماده در کیسه های 25 کیلویی و کیسه های ساشه ای با ابعاد و وزن های  مختلف ارائه می گردد.با توجه به فابلیت جذب رطوبت بالا این ماده، حتی الامکان در محیط های عاری از هرگونه رطوبت نگهداری گردد.

قیمت – فروش سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905

شرکت شیمی کهن  یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی وآزمایشگاهی بخصوص سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 (مرک آلمان) در کشور می باشد. شما عزیزان می توانید جهت خریدسیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا جهت استعلام قیمت می توانید. نام و کد محصول خود را از طریق واتساپ ارسال و در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

جهت دریافت برگه آنالیز یا SDS کالا بروی این لینک کلیک کنید.

جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت سیلیکاژل (Silica Gel) کد 101905 میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده یا cas number ماده ،و مقدار نیاز خود را در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

 

راههای ارتباطی :
021-66895887(ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447 (ساعات تماس 24ساعت)

 

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت