ساعات کار از ساعت 9 صبح تا 18 بعد از ظهر - پشتيباني فروش -02166895887-09122885447
tel

اسید اگزالیک

دسته بندی
تماس / Contact
 • تلفن : 66985887-021
 • واتس آپ _ تلگرام 09122885447
 • ایمیل : info@shimikohan.ir
فروش نیکوتین مرک آلمان

اسید اگزالیک

90 / 100

اسید اگزالیک، یک شگفت‌انگیز شیمیایی، به دلیل خواص و کاربردهای منحصربه‌فرد، جایگاه مهمی در صنایع مختلف دارد. در این مقاله، ما به دنیای چندوجهی اسید اگزالیک می پردازیم و تاریخچه، کاربردها و چشم اندازهای آینده آن را بررسی می کنیم.

اسید اگزالیک یک اسید آلی می باشد،که اتان دی اولئیک اسید هم نامیده می شود. این اسید یک کربوکسیلیک اسید قوی است. این ماده COOH)2)  با فرمول شیمیایی C2H2O4 می باشد که ساختار شیمیایی آن را در زیر مشاهده میکنید.

شرکت شیمی کهن، نمایندگی مواد شیمیایی سیگماآلدریچ در ایران  می باشد. این مجموعه کلیه محصولات و مواد شیمیایی آزمایشگاهی را از جمله محصولات  مرک merck ، و سیگماآلدریچ ، و کلیه محصولات آزمایشگاهی و صنعتی  را به مشتریان  ارائه می دهد.

اسید اگزالیک چیست؟

اسید اگزالیک که به نام اسید اگزالیک نیز شناخته می شود، یک اسید دی کربوکسیلیک با فرمول شیمیایی C2H2O4 است. این اسید آلی به طور طبیعی در گیاهان و سبزیجات مختلف یافت می شود و می توان آن را برای مقاصد صنعتی سنتز کرد. ساختار کریستالی و اسیدیته بالا آن را به ترکیبی همه کاره با طیف وسیعی از کاربردها تبدیل کرده است.

تاریخچه اسید اگزالیک به دوران باستان باز می گردد. اولین بار در برگ های گیاه ترشک چوبی کشف شد. در طول قرن ها، خواص آن مورد مطالعه قرار گرفت و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار گرفت. اسید در فرآیندهای اولیه رنگرزی و به عنوان یک عامل تمیز کننده نقش اساسی داشت.

خواص فیزیکی :
 • شکل ظاهری ترکیب فوق به صورت جامد کریستالی سفید رنگ است.
 • این ماده بی بو، با چگالی 9/1گرم / میلی لیتر و نقطه ذوب 190 درجه سانتی گراد می باشد.
 • معمولا در فرم یافت می شود.
 • این اسید قابل حل در آب است و محلول حاصل COOH)2.2H2O) هیدراته اش بی رنگ و اسیدی است.
خواص شیمیایی :

اگزالیک

ترکیب فوق به صورت بی آب بسیار آب دوست است و به راحتی آب را جذب می کند. یک اسید قوی می باشد(بسیار قوی تر از اسید استیک ).اگزالیک اسید، ساده ترین دی کربوکسیلیک اسید می باشد که به طور مستقیم(COOH) اسید استو فقط شامل دو گروه کربوکسیلیک اسید به یکدیگر ازطریق اتمهای کربن متصل شده اند. اسید اگزالیک به عنوان یک کربوکسیلیک اسید معمولی واکنش نشان می دهد،که تشکیل مشتقات اسید کلرید و استری را می دهد. یک عامل احیاء کننده و کاهنده خوب است  (یون اکزالات به عنوان یک عامل کاهنده مورد استفاده قرار می گیرد) و به عنوان لیگاند کی لیت شونده خوب برای کاتیون های فلزی مختلف عمل می کند.

تولید :

ترکیب فوق غالبا در غذاهای گیاهی یافت می شود. در حالت کلی این ماده و مشتقات اگزالات آن در منابع مختلف طبیعی مانند گیاهان، سبزیجات، برگ، چوب و ذغال سنگ، در میان دیگر منابع یافت میشود. همچنین در بدن توسط سوخت و ساز گلایوکسیلیک اسید با اسکوربیک اسید تولید می شود.

اسید اگزالیک معمولا توسط اکسیداسیون کربوهیدراتهایی مثل ساکاروز یا گلوکز با استفاده از اسید نیتریک آماده می شود،و توسط اکسید وانادیوم کاتالیز می شود.همچنین می تواند از واکنش الکلها با مونوکسید کربن در حضور اکسیژن به تولید دی استرهای اسید اگزالیک منجر شود که سپس با هیدرولیز نمودن آنها اسید اگزالیک آماده می شود.

اسید اگزالیککاربردها:

 • از جمله کاربردهای این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • برای پاک کردن چرخ خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به عنوان یک ماده ثابت کننده در صنایع رنگرزی کاربرد دارد.
 • برای تولید سفید کننده،زنگ زدا و سایر مواد شیمیایی خانگی از اگزالیک اسید استفاده می شود.
 • برای از بین بردن برخی لکه ها از ترکیب اگزالیک اسید ،اسید سیتریک و اسید تارتاریک استفاده می شود.
 • برای از بین بردن لکه های مرکب و جوهر در کارگاه های هنری از محلول پنج درصد اسید اگزالیک استفاده می شود.
 • این ماده زنگ زدا است، بدین منظور دارای کاربردهای مکانیکی بوده و یا برای ترمیم عتیقه جات از آن استفاده می شود.
 • ترکیب فوق چون یک اسید قوی است، به عنوان یک اسید شستشو در خشکشویی ها و از بین بردن فلس ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • همچنین در استخراج فلزات لانتانیدها و به عنوان یک عامل کاهنده و معرف تجزیه ای استفاده می شود.
 • کنه (واروآ) به عنوان آفت زنبور عسل همه ساله خسارت جبران ناپذیری را به صنعت زنبور داری وارد می کند.
 • پرورش دهندگان زنبور عسل از ترکیب اسید اگزالیک بخار شده با محلول اگزالیک اسید 5درصد در شیره شکر به عنوان حشره کش برای مقابله با کرم انگلی استفاده می کنند.
 • کاربرد غیر اصولی داروهای شیمیایی توسط کشاورزان برای کنترل این کنه علاوه بر نا کار آمدی موجب بروز مقاومت در جمعیت این گونه از کنه ها، باقی ماندن دارو در فراورده های عسل و نیز بالا رفتن هزینه های تولید می شود.

نکات ایمنی:

 • این ماده سمی و مضر است.
 • در صورت استنشاق، به شدت می تواند به غشای مخاطی و دستگاه تنفسی آسیب بزند و با علائمی همچون سرفه ،خس خس سینه، التهاب حنچره ، و تنگی نفس همراه است.
 • تماس با پوست و چشمها می تواند باعث تحریک شدید، سوختگی و آسیب بافتی شود.
 • اسیداگزالیک به دلیل سمی بودن،زمانی که بلعیده شود منجر به نارسایی کلیه می شود.
 • محصول فوق برای سلامتی ضرر دارد.
 • این ماده و نمکهای آن به عنوان آخرین محصول متابولیسم در مقداری از بافت های گیاهی به وجود می آید و ممکن است دارای اثرات مضر باشد.
 • در صورت ترکیب اگزالات با کلسیم و دیگر عناصر ،سودمندی آن کاهش پیدا می کند.
 • اگزالیک اسید باعث کاهش جذب آهن در بدن می شود.
 • مصرف بیش از حد میوه ها و سبزی های این ماده مانند اسفناج،می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.
 • به این صورت که کلسیم با اگزالات در روده ترکیب می شود.
 • گاهی اوقات در اثر کافی نبودن کلسیم، سنگهای اگزالاتی در روده به وجود می آید.
 • در نتیجه مقدار زیادی اگزالات برای دفع از بدن به طرف کلیه ها می رود.
 • بیماران مبتلا به سنگ کلیه از نوع اگزالات کلسیم بهتر است منابع غذایی حاویاگزالات را در رژیم خود کاهش دهند و بنا بر نظر متخصصان مصرف روزانه اگزالات کمتراز 50گرم باشد.
 • اگزالات در بیشتر غذاها وجود دارد.برای مثال؛ریواس ،توت فرنگی،اسفناج،شکلات،گندم،آجیل،چغندر وچای ازجمله منابع غذایی حاوی اگزالات هستند.

کاربردها در صنعت

اسید اگزالیک در چندین صنعت از جمله نساجی، متالورژی و داروسازی نقش حیاتی دارد. توانایی آن در عمل به عنوان یک عامل کاهنده و خواص خورندگی آن، آن را در تمیز کردن و پرداخت فلز ارزشمند می کند. در منسوجات، در فرآیندهای رنگرزی و سفید کردن استفاده می شود.

مصارف بهداشتی و پزشکی

اسید اگزالیک در زمینه پزشکی به عنوان یک عامل کیلیت و در فرمولاسیون های دارویی خاصی کاربرد دارد. با این حال، سمیت بالای آن نیز نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند و بر اهمیت مراقبت دقیق و کنترل دوز تاکید می‌کند.

اثرات زیست محیطی

در حالی که اسید اگزالیک کاربردهای صنعتی متعددی دارد، تاثیرات زیست محیطی آن را نمی توان نادیده گرفت. تلاش‌هایی برای توسعه روش‌های تولید سازگار با محیط زیست و استراتژی‌های دفع زباله برای به حداقل رساندن آسیب به محیط‌زیست در حال انجام است.

تولید و سنتز

تولید اسید اگزالیک در طول سالیان متمادی با روش‌های مدرن با استفاده از فناوری پیشرفته برای کارایی و خلوص بالاتر تکامل یافته است. مسیرهای سنتز مختلف به در دسترس بودن اسید اگزالیک در مقیاس تجاری کمک می کند.

ملاحضات امنیتی

استفاده از اسید اگزالیک مستلزم رعایت دقیق پروتکل های ایمنی است. تجهیزات حفاظتی، امکانات ذخیره سازی مناسب و حمل و نقل کنترل شده برای جلوگیری از حوادث و اطمینان از رفاه کارگران و محیط اطراف ضروری هستند.

اسید اگزالیک در پژوهش

اگزالیک نقش مهمی در تحقیقات علمی به ویژه در علم شیمی و مواد دارد. خواص منحصر به فرد آن، آن را به ابزاری ارزشمند برای آزمایش و تجزیه و تحلیل تبدیل می کند که به پیشرفت در این زمینه ها کمک می کند.

اکتشافات و نوآوری های قابل توجه

در طول سال ها، محققان اکتشافات قابل توجهی در رابطه با اسید اگزالیک انجام داده اند که منجر به نوآوری در صنایع مختلف شده است. این پیشرفت ها راه را برای فناوری ها و فرآیندهای بهبود یافته هموار کرده است.

چالش ها و مناقشات

اسید اگزالیک علیرغم استفاده گسترده، بدون چالش نیست. مناقشات در مورد اثرات زیست محیطی و نگرانی های ایمنی آن، تحقیقات مداوم را برای رسیدگی به این مسائل و یافتن جایگزین های پایدار برانگیخته است

اسید اگزالیک در زندگی روزمره

با کمال تعجب، اسید اگزالیک در بسیاری از محصولات روزمره، از غذاهای خاص گرفته تا پاک کننده های خانگی وجود دارد. درک نقش آن در زندگی روزمره ما تأثیر ظریف اما قابل توجه آن را روشن می کند.

اسید اگزالیک
نتیجه

در نتیجه اسید اگزالیک به عنوان یک ترکیب همه کاره با تاریخچه غنی و کاربردهای متنوع است. حضور آن در صنایع مختلف و پیشرفت های بالقوه آینده اهمیت آن را در دنیای شیمی و فناوری نشان می دهد.

خرید اسید اگزالیک

شرکت شیمی کهن نمایندگی سیگماآلدریچ در ایران با همکاری کارشناسان مجرب خود در بخش فنی و فروش جهت تامین مواد اولیه پژوهش های تحقیقاتی ماده خرید اسید اگزالیک با کیفیت بالا و قیمت مناسب را فراهم نموده است. شما می توانید جهت خرید این ماده با بخش فروش شرکت شیمی کهن تماس حاصل بفرمایید و پس از دریافت پیش فاکتور و اطمینان حاصل کردن از صحیح بودن شماره CAS نامبر مواد شیمیایی درخواستی اقدام به ثبت سفارش نمایید تحویل کالاهای خریداری شده و زمان تحویل آنها به صورت زیر می باشد.

ارسال کالاهای موجود در انبار: ۲۴ تا ۴۸ ساعت کاری می باشد.

روش ارسال کالا مشتریان تهرانتوسط پیک

 ارسال مشتریان سایر شهرها

توسط شرکت های حمل و نقل ( تیپاکسپستترمینال )

قیمت  فروش اسید اگزالیک

شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی آزمایشگاهی بخصوص فروش اسید اگزالیک می باشد. این شرکت در زمینه واردات محصولات سیگما از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت خرید محصولات نمایندگی مرک آلمان و تهیه این محصول (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

همچنین از طریق کانال واتساپ شرکت نام محصول  را به همراه میزان نیاز خود  ارسال  کنید. در کمترین زمان  ممکن پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید. امیدواریم بتوانیم با ارائه محصولات اصلی و با بهترین کیفیت شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری نمائیم.

جهت محصولات بیشتر در نمایندگی مرک و استعلام سریع قیمت میتوانید ازطریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز درکمترین زمان پاسخ استعلام خود رادریافت نمائید.

راههای ارتباطی :
021-66895887(ساعات تماس:8:30 الی 19)
واتساپ:09122885447 (ساعات تماس 24ساعت)

LiveZilla Live Chat Software
تماس با ما
تماس تلفنی

شماره تماس

09122885447

تلفن ثابت

شماره تماس

02166895887

اطلاعات
اطلاعات
بازگشت