توجه : با توجه به متغیر بودن قیمت ها تماس بگیرید
09122885447 09122885447
مس سولفات (کات کبود)

مس سولفات (کات کبود)

 • یکی از مواد شیمیایی صنعتی پرکاربرد مس سولفات (کات کبود) است.مس سولفات که تحت عنوان کات کبود هم شناخته می شود و از خانواده نمک ها به حساب می آید.فرمول شیمیایی این ماده CuSO4 یا 5 آبه است.این ماده در میزان آبپوشیدگی با هم تفاوت دارد که همین مورد باعث ایجاد تفاوت هایی در ظاهر ماده میشود.مثلا فرمول بی آب این ماده به رنگ سبز یا سفیذ مایل به خاکستری است.

  اما نوع پنج آبه این ماده شیمیایی که رایج تر از سایر گونه های دیگرش است به رنگ آبی میباشد.این ماده در دمای 110 درجه سانتی گراد ذوب می شود.باید توجه داشته باشید که این ماده یک ماده محرک است.برای کاربران این ماده ممکن است مشکلاتی مانند خارش یا اگزمای پوستی به مرور زمان به وجود آید.در صورت مجاورت با چشم هم ممکن است باعث التهاب و ورم پلک ها و زخم شدن چشم ها شود.

  کاربرد مس سولفات (کات کبود)

  این ماده شیمیایی کاربردهای زیادی در صنعت و آزمایشگاه دارد.از جمله:

  • به عنوان ماده ای برای دفع آفات و میکروب کش در صنایع کشاورزی که بیشترین کاربرد را دارد.
  • کنترل بیماری های قارچی و رفع کمبود مس در خاک
  • در استخرها برای ضد عفونی کردن محیط استخر
  • در صنعت به عنوان کاتالیزور
  • حذف هیدروژن کلرید و هیدروژن سولفورید از گازها
  • تصفیه نفت و فرآورده های آن
  • برای پیشگیری از بیماری های ماهی ها و جلوگیری از تشکیل جلبک در حوضچه های پرورش ماهی

  البته باید میزان سختی آب را هم در این حوضچه ها بدانیم.چرا که در صورت استفاده از این ماده در آب با سختی کم باعث سمی شدن آب می شود.

  • در صنایع آبکاری هم از این ماده به عنوان کاتالیست استفاده می شود.
  • یک ماده رنگ دهنده برای شیشه و چسب و سرامیک محسوب می شود.

  برای اطلاع بیشتر ازمس سولفات (کات کبود)  و سایر موارد  استفاده و قیمت و مشخصات محصول با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

  کاربرد سولفات مس در کشاورزی 

  سولفات مس پنج آبه به طور متداول به عنوان ضد قارچ برای کنترل ویروس های باکتریایی وبیماری های قارچی محصولات ,میوه ها وسبزی ها مانند زنگ گیاه ,لکه برداشتن برگ ها,آفت ها وزخم پوست سیب استفاده می شود.سولفات مس در تشکیل کلروفیل و پدیده فتوسنتز دخالت دارد.همچنین نقش مهمی در بیوسنتز دارد .این فلز در اسیدیته بالا بسختی جذب میشود از اینرو استفاده از ترکیبات سولفاته در حل این مشکل موثر است .

  می توان یا کودهای حاوی آن را یا سولفات مس محلول در آب را به خاک (Cu) برای رفع کمبود مس اضافه و یا محلول پاشی نمود.کاربرد مس سولفات (کات کبود) در حد ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم در ۱۰۰۰ لیتر آب در اوایل بهار نیز موفقیت آمیز میباشد.در غلظت زیاد، مس نیز باعث مسموم شدن گیاه شده، میوه ها حالت ترک خورده و سیاه رنگ پیدا می کنند و در روی برگ ها نیز نقاط نکروزه قهوه ای رنگ و ریزی مشاهده می شود.

  مس سولفات (کات کبود)

  موارد مصرف صنعتی سولفات مس یا کات کبود 

  در آب آشامیدنی ماکیان برای کنترل آسپرژیلوز و کاندیدیاز ppm استفاده از کات کبود و درماتیت گانگرنی توصیه شده است. این ماده شیمیای اغلب برای تهیه کاتالیست ها برای چندین واکنش در بسیاری از صنایع استفاده می شود.فرم بدون آب آن بسیاری از فرایند ها مانند جابه جایی در سنتز های آلی را کاتالیز می کند.در خالص سازی گاز ها برای برداشتن هیدروژن کلریدوهیدروژن سولفید استفاده می شود.

  کاربرد سولفات مس در تهیه ی رنگرز میانی و کاتالیز سنتز ترکیب دی آزو ورنگ خوردن پتالوسیانین بسیار متداول است.سولفات مس ( کات کبود) در آبکاری به عنوان الکترولیت استفاده می شود وهم چنین در واکنش های رسوبی مورد استفاده قرار می گیرد.به عنوان یک ماده افزایشی در چسب ها استفاده می شود.این ماده به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه ,چسب وسرامیک استفاده می شود.این ماده همچنین در بسیاری از رشته های شیمی برای انجام واکنش های متنوع استفاده میشود.

  کاربرد سولفات مس در سلامتی عمومی وپزشکی 

  به عنوان ضد جلبک برای جلوگیری از رشد جلبک ها و جلوگیری از سبز شدن آب استخرهای شنا روباز و استخرهای پرورش ماهی استفاده می شود.کاربرد مس سولفات به عنوان ضد قارچ تنها در کشاورزی نیست , بلکه هم چنین به عنوان یک گند زدا وضدعفونی کننده بر علیه عفونت های قارچی در انسان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.کات کبود در تهیه سبز پاریس برای کشتن پشه لارو که عامل است مالاریا به کار می رود.

  برای جلوگیری از رشد جلبک ها مخصوصا در استخرهای شنا و مخازن آب به کار می رود.کات کبود به ریشه کن کردن نرم تنان در اسکله ها که باعث ایجاد انگل های کرم های پهن در انسان می شود کمک می کند.بنابراین این ها همه درباره ی کاربرد های مس سولفات بود.علاوه بر کاربرد های فوق مس سولفات , این همچنین در تهیه ی چوب های نگهدارنده برای محافظت تیر ها از کرم زدگی ویا پوسیدگی چوب استفاده می شود.همچنین به عنوان دندانه در رنگرزی وبه عنوان یک واکنشگر در فرایند دباغی مورد استفاده قرار می گیرد.

  علاوه بر این رشد دادن بلورهای مس سولفات یکی از پروژه های زیبای علمی متداول برای دانش آموزان راهنمایی ودبیرستان است.مخلوط این ماده و آمونیم کربنات به عنوان ترکیب خرمایی برای استرون سازی خاک و یا در پرورش گل برای جلوگیری از پژمرده شدن گیاهان جوان استفاده می شود.برای تولید مخلوط بوردو همراه با کود که برای کارکرد برگ ها ومعالجه دانه ها وبرای معالجه بیماری های قارچی بر روی انگور ها, هندوانه ها ومیوه های هسته داراستفاده می شود .سولفات مس پنج آبه به عنوان ضد نرم تن برای دفع کردن وکشتن حلزون ها و نرم تنان استفاده میشود.

  موارد استفاده 

  سولفات مس(کات کبود)، در تولید رنگ‌های آبی و سبز، در رنگرزی پارچه‌های نخی و ابریشمی، معادن، آبکاری، ساخت مرکب برای ورق‌های حلبی، رنگ مو، تولید سموم قارچ کش و باکتری کش، حفاظت چوب و تراورس، رنگرزی چرم،.باطری سازی، گراور سازی، از بین بردن خزه در استخرها، مکمل غذای دام و طیور، تولید شعله سبز در مواد آتش بازی مورد استفاده است.

  معمولاً در صنایع مختلف از سولفات مس که فاقد اسید نیتریک باشد، استفاده می‌شود .به عنوان یک ماده افزایشی در چسب‌ها استفاده می‌شود. سولفات مس به عنوان یک ماده رنگ دهنده برای شیشه، چسب و سرامیک استفاده می‌شود.

  مس سولفات (کات کبود)

  نحوه استفاده از سولفات مس (کات کبود)

   -به ازای هر متر مکعب آب استخر، بین 1-2 گرم (برای شروع، 1.25 گرم) پودر سولفات مس (کات کبود) را در سطل ریخته و پیش از ریختن در استخر، کاملاً آنرا در آب حل کرده و بصورت محلول در آورید. به مقداری آب به محلول اضافه کنید تا تمام کریستالهای کات کبود بخوبی در آب حل شوند.

  • – پمپ تصفیه استخر را روشن کنید.
  • – محلول را در نقاط مختلف استخر، مخصوصاٌ در نقاط دارای جلبک بریزید.
  • – بعد از اینکه فیلتر استخر بین 12 تا 24 ساعت کار کرد، مجدداً  کیفیت آب استخر را بررسی کنید.
  • در این موقع، جلبک های استخر مرده، به رنگ سفید و یا خاکستری درآمده و یا در استخر غوطه ور بوده و یا در کف استخر ته نشین شده اند. 
  • – دیواره های استخر ار کاملاً با برس تمیز کنید.
  • – جلبک های مرده را توسط جاروی استخر، از کف استخر جمع آوری کنید.
  • – فیلتر استخر را بک واش کنید.
  • – در صورت نیاز، مراحل فوق را تکرار کنید.

  بیشتر بخوانید:اهمیت مواد شیمیایی مرک آلمان

  چند نکته در مورد استفاده از سولفات مس (کات کبود)

  – از کات کبود، تنها زمانی که جلبک در استخر مشاهده می شود استفاده کرده و از بکار بردن آن مداوم و منظم آن در استخر، اجتناب کنید. استفاده بیش از حد کات کبود، امکان ایجاد لکه روی سطوح استخر را افزایش می دهد. بنابراین، سعی کنید بیشتر از حد مجاز ذکر شده، آنرا بکار نبرید. میزان قلیائیت آب استخر، تأثیر زیادی روی عملکرد کات کبود در آب استخر دارد. در صورتیکه میزان قلیائیت آب استخر بیش از 200 ppm و یا کمتر از 50 ppm باشد، از کات کبود استفاده نکنید.

  – از بین رفتن کامل جلبک ها در استخر، ممکن است چندین روز طول بکشد. بنابراین، بهتر است تا کات کبود را در ابتدا و یا انتهای فصل استخر استفاده کنید.

  قیمت – فروش مس سولفات (کات کبود)

  شرکت شیمی کهن یکی از بزرگترین وارد کنندگان و فروشندگان مواد شیمیایی و آزمایشگاهی بخصوص محصول مس سولفات (کات کبود) (مرک آلمان) می باشد.که در زمینه واردات این محصولات از تجربه بسیار بالایی برخوردار است. شما می توانید جهت تهیه این محصولات (اصلی) با بخش فروش شرکت تماس گرفته و با کارشناسان  این شرکت در ارتباط باشید.

  جهت محصولات بیشتر واستعلام سریع قیمت مس سولفات (کات کبود) میتوانید از طریق کانال واتساپ شرکت با ارسال نام ماده و مقدار نیاز در کمترین زمان پاسخ استعلام خود را دریافت نمائید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دیدگاهتان را بنویسید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد

  آدرس:

  آدرس:

  تهران -میدان جمهوری -بزرگراه نواب نبش مترو نواب -برج گردون
  ساعات کار

  ساعات کار

  شنبه تا چهارشنبه از 8.30 تا 18 عصر
  پشتیبانی

  پشتیبانی

  شما می توانید با اسفاده تماس با ما یا ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید
  X